Pēdējo mēnesi, līdz 31. martam piesakies jebkuram Online šūšanas kursam!

 • lv
 • en
 • Diegi šūšanai, to raksturojošie lielumi un atbilstība audumam

  Lai Tevis šūtais izstrādājums izdotos kvalitatīvs un, lai šūšana Tev sagādātu baudu nevis raizes, ir svarīgi izvēlēties atbilstošu diegu un adatas Tevis šūtajam projektam. Šajā rakstā es vairāk pastāstīšu tieši par diegiem, to veidiem, izmēriem un pielietošanas veidiem.

  Kad Tu sāc apgūt šūšanu, iespējams Tev diegs ir tikai diegs un visi diegi šķiet vienādi. Tikai kādu laiku jau pašujot un, saskaroties ar dažādām problēmām (diegu trūkšana, vīles savilkšana utt.), Tu saproti, ka droši vien noteiktam audumam ir īpaši jāpieskaņo piemērots diegs un adata. Ko tad darīt un kā saprast diegus? Lasi tālāk!

  Ja lasīšanai šobrīd Tev neatliek laika, tad iesaku noklausīties šo Instagram LIVE sarunu, kur es pastāstīju par un ap diegiem.

  Diega sastāvs

  Diegu veidi pēc sastāva:

  • Poliestera diegi – visizplatītākie diegi, jo tie ir izturīgi un nedaudz padodās. Šī “padošanās” ļauj diegam nedaudz pastiepties līdzi apģērbam. Poliestera diegi arī ir lieliska izvēle šujot jebkādu trikotāžas apģērbu. Ja šaubies, kādu diegu izmantot, tad poliestera diegs derēs teju jebkuram audumam un trikotāžai. Meklē universālos šūšanas diegus (angļu val. “universal sewing thread”).
  • Kokvilnas diegi – kokvilnas diegus parasti izmanto šujot kokvilnas audumus un audumus no dabiskām šķiedrām. Vidēja biezuma kokvilnas un lina auduma šūšanai iesaku Metter Silk Finish Cotton Nr.50. Īpaši labi lietot kokvilnas diegus, ja plāno izstrādājumu pēc tam krāsot (vienalga vai ar augiem vai citām krāsvielām).  Kokvilnas diegi nav paredzēti trikotāžas šūšanai. Taču, ja tērps, kuru Tu šuj ir brīva silueta un Tu to nestaipīsi, tad vari izmantot arī kokvilnas diegus. Apspīlētiem trikotāžas izstrādājumiem kokvilnas diegs nav ieteicams, jo tas nepadodas un vieglāk plīst. Celulozes audumiem iesaku lietot kokvilnas diegus, jo poliestera diegi ar laiku var izraisīt vīļu iznēsāšanos pie stresa. Ar kokvilnas diegiem celulozes audumu iespējams sašūt viskvalitatīvāk, iesaku Mettler Silk Finish Cotton Nr.60.
  • Kokvilnas/Poliestera jauktu šķiedru diegi – izturīgi diegi, piemēroti izturīgu audumu šūšanai, jo tie padodās vairāk kā tīri kokvilnas diegi. Piem. , Mettler DENIM DOC diegi ir 70% poliesters, 30% kokvilna un ir īpaši piemēroti džinsa materiāla šūšanai, jo ir ļoti izturīgi.
  • Viskozes diegi – šis diegs nav tik izturīgs. Tas ir ar skaistu spīdumu un parasti paredzēts izšūšanas darbiem.
  • Zīda diegi – zīda diegs padodas nedaudz vairāk kā kokvilnas diegs. Smalku zīda diegu var izmantot kā sadiegšanas diegu zīda audumu šūšanai un smalku zīda audumu šūšanai, bet biezāku zīda diegu var izmantot ar roku šūtiem pogcaurumiem.
  • Cita materiāla diegi, piem. 100% Trilobal poliesters –Mettler POLY SHEEN diegi, kas ir ar ļoti skaistu mirdzumu, bet pretēji viskozes diegam, tas ir arī ļoti izturīgs un kas ir svarīgi, tas ļoti labi padodās. Tāpēc ļoti labi izmantojami arī šūšanai ļoti izturīgām vīlēm, piemēram, sporta un atpūtas apģērbiem, apakšveļas šūšanai, bērnu apģērbiem, ādas, darba apģērbiem, džinsiem, frotē.
  • Metter Seraflex diegs ir veidots no 100% PTT (Politrimetilentereftalāts) un sastāv no 37% atjaunojamu izejvielu. Ideāls šūšanas diegs ļoti elastīgām vīlēm, paredzēts trikotāžas šūšanai ar šujmašīnu. SERAFLEX® ir paredzēts šūšanai ar šujmašīnu un taisno dūrienu padara ārkārtīgi elastīgu, labākajā gadījumā var panākt pat šuves elastības dubultošanos, salīdzinot ar šuvēm ar parastajiem diegiem. Īpaši elastīgo īpašību dēļ SERAFLEX® tiek izmantots šujot sieviešu, vīriešu un bērnu apģērbu no elastīgiem materiāliem, sporta un āra apģērbiem, kā arī apakšveļas šūšanai.

  Diega izmērs

  Jo plānāku audumu Tu šuj, jo smalkāku diegu un adatu Tev nepieciešams izmantot. Jo diegs ir smalkāks, jo tā izmēram ir lielāks cipars (piem. 150), jo diegs ir rupjāks, jo tā izmēram ir mazāks cipars (piem. 100). Diega izmērs ir samērā sarežģīts termins, jo diegu izmēru sistēmas mēdz atšķirties dažādās valstīs, kā arī diegu izmēri poliestera diegiem un kokvilnas diegiem mēdz atšķirties. Tas dažkārt rada sarežģītības salīdzināt diega izmērus.

  Es ieteiktu vairāk pievērst uzmanību tieši ražotāja ieteikumiem, kāda auduma šūšanai konkrētais diegs ir paredzēts un ar kādu adatas izmēru to paredzēts šūt. Ņem to kā starta pozīciju, lai piemeklētu atbilstošo adatu un diegu savam šūšanas projektam. Noteikti nošuj testa vīli un pārliecinies vai Tevis izvēlētā diega un adatas kombinācija šuj glītu vīli. Jāteic arī, ka diega kvalitāte spēlē diezgan nozīmīgu lomu pašas vīles kvalitatīvam rezultātam.

  Universālais poliestera diegs ar izmēru Nr.100 vai Nr.120 būs visbiežāk izmantotais diegs vidēji biezu audumu šūšnai. Detalizētāku špikeri diegu un adatu atbilstībai noteiktam audumu veidam pievienoju šajā bloga ierakstā zemāk PDF špikerī.

  Stiepes izturība

  Diega stiepes izturības rādītājs ir galvenais faktors, kas nosaka cik nošūtā vīle būs izturīga. Maksimālā stiepes izturība ir pārraušanas spēks, ko diega vītne spēj izturēt, pirms tā pārtrūkst. Šis ir viens no faktoriem, kāpēc es neiesaku izmantot lētus, nezināmas firmas diegus. Ar šādiem diegiem šūtas vīles visticamāk biežāk plīsīs.

  Stiepes iztūrība ir atkarīga arī no materiāla, no kāda ir ražots diegs. Piem. kokvilnas diegiem ir mazāka stiepes izturība, bet poliestera diegiem lielāka. Tāpēc ir svarīgi apzināties, kādam mērķim un audumiem, katrs diegs ir paredzēts. Stiepes izturība ir atkarīga arī no diega pavedienu savīšanas veida. Zemāk pievienotajā tabulā vari apskatīties diegu salīdzinājumu pēc stiepes izturības.

  Pagarinājums līdz diegs pārtrūkst

  Šis rādītājs nosaka cik nošūtā šuve būs elastīga. Ļoti svarīgs rādītājs šūjot elastīgus materiālus un trikotāžu. Šis rādītājs tiek izteikts kā maksimālais stiepes pagarinājums procentos, pirms diegs pārplīst. Kokvilnas diegiem šis elastības koeficiens ir daudz mazāks (piem. Mettler SILK FINISH COTTON Nr.50 tas ir 5%), tieši tāpēc kokvilnas diegus neiesaka izmantot trikotāžas vai citu elastīgu audumu šūšanā. Poliestera diegiem šis rādītājs ir lielāks un poliestera diegi nedaudz padodās, tāpēc tos iesaka izmantot trikotāžas šūšanā.

  Trikotāžas šūšanai ar šūjmašīnu vispiemērotākie ir Mettler SERAFLEX diegi, kuru elastības koeficients ir 65% (kas ir ļoti daudz salīdzīnājumā ar piem. universālajiem Mettler SERALON poliestera diegiem, kuriem elastības koeficients ir 19%).

  Diegu plūksnainums un vītnes konsistence

  Diega vītnes kvalitātei un konsistencei ir tieša ietekme uz nošūtās šūves kvalitāti, kā arī pašu šūšanas procesu. Iegādājoties nekvalitatīvu diegu, iespējams esi pamanījusi diega vītnes neregulāro izskatu, sabiezējumus un plūksnu. Šīs neregularitātes ietekmē šuves kvalitāti.

  Diegs šujot atstāj, noārda nelielas plūksnas un šie diegu putekļi nonāk arī šujamtehnikā. Lai šujmašīna labi kalpotu, es iesaku Tev regulari veikt šujmašīnas apkopi un lietot kvalitatīvu diegu un adatas. 1x gadā šujmašīnas servisa apkope būs pilnīgi pietiekami, ja lietosi kvalitatīvus izejmateriālus, tai skaitā diegus. Ja lietosi nekvalitatīvus diegus un adatas, tad var gadīties, ka apkopes būs jācveic biežāk. Ja ne lielās apkopes, tad pašas veiktās ikmēneša apkopes noteikti. Jo plūksnains diegs mēdz biežāk trūkt un arī ieķerties kaut kur tehnikas mehanismā.

  Diegu veidi un to īpašības – špikeris

  Tā kā visi augstāk minētie diegu raksturojošie lielumi, daudz pastāsta par pašu diegu, tad es izveidoju dažādu Metter diegu raksturojošo lielumu salīdzinājumu. Papētot šos ciparus, Tev būs lielāka skaidrība arī, kāpēc katrs no diegu veidiem paredzēts dažādiem šūšanas darbiem. Lejupielādē tabulu.

  Diegu un adatu atbistība noteiktam audumu veidam

  Meklējot materiālus nākamajam šūšanas projektam, noteikti jāsagādā arī adatas un diegi. Lai Tev atvieglotu šo procesu, es izveidoju špikeri, kur Tev ielūkoties, kad vēlies audumam pieskaņot piemērotu diegu un adatu. Tabulā pārsvarā minēti ir Mettler firmas diegi, jo šos diegus es pazīstu vislabāk.

  Mans šī bloga ieraksta mērķis ir lai Tu pēc iespējas labāk iepazītu diegus, ar kuriem Tu šuj un saprastu cik lielu nozīmi tie spēlē kvalitatīva apģērba radīšanai. Un šī pat vēl nav visa informācija, ko varu Tev pastāstīt par diegiem. Lai šis ieraksts nebūtu pārāk garš, šodien ar šo pietiks. Nākamajās reizēs pastāstīšu vēl šo to, kas ir manā zināšanu krātuvē.

  Vai Tu līdz šim esi novērojusi sava izvēlētā diega ietekmi uz vīlēm kuras šuj?

  Dalies:
  Par autoru:
  Zanda Baha
  Caur maniem rakstiem Tu uzzināsi, kā sašūt kvalitatīvu apģērbu, kas atspoguļo Tavu būtību. Iepazīsi audumus, kas dziedē mūsu planētu. Un izveidosi ilgtspējīgu garderobi, kas priecēs Tevi ikdienā.
  Birkas
  Arhīvs

  Rakstā pieminētie produkti