Pēdējo mēnesi, līdz 31. martam piesakies jebkuram Online šūšanas kursam!

  • lv
  • en
  • Ieteikumi softshell materiāla šūšanā

    Ir 29. decembris un nesen vēl šķita, ka šim bloga ierakstam par Softshell šūšanu jau ir par vēlu, bet Latvijas ziema pierāda pretējo. Softshell materiāls šķiet kļūst arvien piemērotāks ne tikai mūsu rudens, bet arī ziemas apģērbiem. Kas tad ir softshell un kāpēc tas kļuvis tik populārs un mīlēts šuvēju vidū.

    Kas ir Softshell?

    Softshell materiāls ir veidots no vairākiem slāņiem, kur ārējais slānis ir veidots no vēja aizturoša, mirtrumizturīga auduma un iekšējais slānis no mīksta flīsa. Tas ir kā divi audumi vienā, jo nav nepieciešama odere. Softshell tiek ražots no poliestera vai neilona, kur var būt klāt elastāna piejaukums, tātad tas ir arī nedaudz plastisks un elastīgs.

    Softshell labā, krāsainā puse mitrumnecaurlaidīga / kreisā puse, melnā flīss

    Tas radies 2000. gadu vidū un paredztēts apģērbam, kas domāts āra aktivitātēm un sportam – aerobām fiziskām aktivitātēm, pastaigām kalnos mainīgos laikapstākļos (vējainā un mitrā laikā), kur šis elpojošais, mitrumnecaurlaidīgais un vēju aizturošais audums nodrošina nēsātājam sausu un siltu sajūtu. Tātad tas ir lielisks materiāls rudens / ne pārāk aukstās ziemas apģērbos. Un es teiktu ideāls bernu un arī pieaugušo virsapģērbam – mitrumnecaurlaidīgām biksēm, kombinezoniem un jakām.

    Softshell “+:” īpašības:

    • Elpojošs;
    • Mitruma necaurlaidīgs, bet ne ūdens necaurlaidīgs;
    • Vēja aizturošs;
    • Netīrumu atgrūdošs;
    • Plastisks – nedaudz elastīgs.

    Softshell “-” īpašības:

    • Katru reizi, kad mēs mazgājam poliestera apģērbu, aptuveni 2gr mikroplastmasas atrod savu ceļu līdz jūrai. Tāpēc mazgā softshell retāk, bet tā vietā labāk izvēlies noslaucīt dubļus ar mitru lupatu.
    • Softshell ražots no poliestera un poliesters ir plastmasa un prakstiski nesadalās dabā. Ja šāds apģērbs reiz nonāk atkritumu poligonā, tad tas sadalīsies ilgāk kā 200 gados.
    • Apģērbs ražots no poliestera šobrīd arī nav pārstrādājams. Cik man ir zināms, tiek aktīvi strādāts pie tā, lai atrastu optimālu veidu, kā pāstrādāt dažādu šķiedru audumus, bet šobrīd poliestera audums vēl netiek pārstrādāts vai tiek pārstrādāts ļoti mazā apmērā. Pasaulē tiek ražots pārstrādātais poliesters, bet tas tiek ražots no PET pudelēm, nevis pārstrādājot pašu apģērbu.

    Papētot, ko latviesu šuvējas šuj no softshell redzu, ka esam iecienījušas Softshell lietot bērnu āra apģērbos, īpaši bērnudārzniekiem šujot bikses vai kombinezonus. Kā arī sašujam pa kādam āra apģērbam sev pašām.

    Apģērbu šūtu no šī materiāla var nēsāt ap 0 grādiem līdz +12 grādiem, tātad ļoti atbilstošs materiāls arī Latvijas nu jau siltajām ziemām. Ja vēlies nēsāt aukstākā laikā, tad es ieteiktu iešūt vēl papildus oderi no siltinātas trikotāžas vai nēsāt pa virsu kādam jau siltākam apģērbam.

    Es pati softshell iemēģināju tikai nesen un ir tapušas pirmās bikses abiem maniem dēliem, kā arī jaunākais dēliņš šobrīd nēsā softshell kombinezonu, kuru šuva brīnišķīga meitene, kurai reiz mācīju apieties ar overloku/plakanšuves mašīnu. Viņa mums kombinezoniņu aizdeva, jo viņas dēliņš jau ir izaudzis un ticis pie jauniem mammas šūtiem softhell kombinezoniem.

    Bērnu kombinezons no Softshell

    Man pašai ir doma uzšūt arī sev sporta jaku no Softshell auduma, kuru man uzdāvināja Louvis Home audumu veikals. Neesmu to vēl uzšuvusi, jo nav vēl atnākusi pareizā ideja par jakas modeli, jo vēlos to uzšūt tādu, kuru tiešām nēsāšu un lietošu ilgus gadus. Bet paldies Louvis Home, es noteikti uzšūšu sev skaistu jaku. Tā kā vēlos sākt regulāri skriet (kurš gan nevēlas :D), tad gribu to sašūt skriešanai un citām fiziskajām aktivitātēm īpaši piemērotu.

    Kur var iegādāties softshell?

    Softshell materiālu Latvijā piedāvā vairāki audumu veikali un šis “audums” kļūst arvien populārāks un arī piedāvājums ir diezgan plašs. Man zināmi šādi veikali, kur iespējams iegādāties softshell:

    • EK audumi – te arī iegādājos zilo zvaigznīšu un kamuflāžas raksta softshell;
    • Louvis Home Fabrics – diezgan plašs gan apdrukāto, gan vienkrāsaino shoftshell audumu piedāvājums;
    • Loreta Fabrics – gan vienkrāsaini, gan apdrukāti softshell audumi;
    • Cotton-Store – Softshell ar apdruku;
    • Zīle Fabrics – softshell ar apdruku.

    Meklējot informāciju uzgāju arī šo interneta veikalu UK myfabrics.co.uk, no kura savulaik esmu sūtījusi citus audumus, kad Latvijā vēl nebija tik plašs audumu piedāvājums. Ļoti iepatikās viņu softshell piedāvājums, ļoti skaistas apdrukas.

    Softshell kopšana

    Mazgājot Softshell jāievēro daži nosacījumi, lai saglabātu šī auduma membrānu mitruma necaurlaidības īpašības. Tev vajadzētu sekot norādēm, kādu mazgāšanas režīmu un temperatūru ir paredzējis ražotājs šim audumam. Ja iegādājies audumu interneta veikalā, tad šo informāciju parasti var atrast pie auduma apraksta.

    • Visbiežāk ražotāji Softshell iesaka mazgāt 30 grādos veļasmašīnas saudzīgajā režīmā vai mazgāt ar rokām.

    Un atceries šo ieteikumu:

    Katru reizi, kad mēs mazgājam poliestera apģērbu, aptuveni 2gr mikroplastmasas atrod savu ceļu līdz jūrai. Tāpēc mazgā softshell retāk, bet tā vietā labāk izvēlies noslaucīt dubļus ar mitru lupatu un mazgā, ja apģērbs tiešām ir netīrs.

    • Gudināt ar vai bez tvaika ar zemu temperatūru (1 pumpiņa uz gludekļa). Ņem vērā, ka gludinot vīles šūšanas gaitā, softshell labi neieņem formu, jo tas ir pabiezs, tāpēc, lai vīle stāvētu plakana, to nepieciešams nostiprināt ar dekoratīvu šuvi.

    Softshell piegriešana

    Piegeriežot softshell labāk nelieto kniepadatas, bet piegrieztni nostiprini uz auduma ar smagumu palīdzību. Es lietoju celtniecības veikalā nopērkamāš skrūvju paplāksnes (attēlā).

    Softshell šūšana

    Es izmēģināju šūt softshell audumu ar divām šujmašīnām, vienas bikses sašuvu ar augstākas klases šujmašīnu BERNINA B480 (zilās zvaigznīšu bikses) un otras bikses (kamuflāžas raksta bikses) ar budžeta klases šujmašīnu Bernette Sew&Go7. Jāsaka, ka abas šujmašīnas vienlīdz labi tika galā ar šo audumu gan šujot bikšu pamatvīles gan kabatu, kur ir vairāki šī auduma slāņi. Zilajām zvaigznīšu biksēm pamatvīles šuvu ar overloku BERNINA 450, kas arī lieliski tika galā ar šo materiālu.

    Ieteikumi šujot

    • Pirms šuj izstrādājumu pārliecinies, ka tas derēs. Sarežģītākiem tērpiem iepriekš sašuj maketu. Tā kā Softshell materiālā adatas atstāj paliekošus caurumiņus, tad ārdīšanai te īsti nebūs vieta.
    Izārdītā vīlē adata atstāj caurumiņus
    • Lieto kvalitatīvas adatas, Standart/Normal vai Microtex 90 izmēru (ļoti bieziem Softshell 100, ļoti plāniem domāju, ka var derēt arī 80nr.). Es šuvu ar Normal 90 nr. adatu. Vislabāk lieto pilnībā jaunu adatu vai arī parliecinies, ka adata nav nodilusi.
    • Lieto kvalitatīvu diegu, lai izvairītos no dūrienu izlaišanas. Tā kā auduma slāņi ir blīvi, tad diega kvalitātei ir nozīme vīles kvalitātē. Es lietoju poliestera diegu AMANN Saba 120 izmēru.
    • Tā kā softshell materiālā adatas atstāj caurumiņus, tad saspraužot softshell detaļas nelieto kniepadatas, bet to vietā lieto speciālos knaģus “Wonderclips”. Vai arī lieto abpusējo līmlentu ( “self-adhesive Wonder Tape”, kuru diemžēl nezinu, kur Latvijā var iegādāties. Ja Tu zini, padalies komentāros).
    • Vari lietot arī kniepadatas, bet tādā gadījumā spraud tās paralēli griezuma malai un spraud vīles uzlaides iekšpusē.
    • Softshell materiāls neirst tāpēc tā malas var arī neapstrādāt, taču skaistāk tās izskatās apstrādātas.

    Kā sašūt savienojošās vīles softshell materiālā

    Atkarībā no apģērba, kuru šuj un no vietas apgērbā un no pašas velmēm pēc vizuālā izsakta, vīles var sašūt dažādos veidos:

    • Vīli savieno ar 4 diegu overloka vīli. Nogludini uz vienu pusi un ja nepieciešams nostiprini ar dekoratīvu šujmašīnas taisnā dūriena šuvi. Šo metodi var lietot plānākos softshell materiālos.
    • Nošujot dekoratīvās šuves vari izmantot arī biezāku diegu. Kā arī izmantot garāku dūrienu (3-4mm). Atkarībā no šujmašīnas, dēļ auduma biezuma iespējams vajadzēs palielināt dūriena garumu, lai dūriens neveidotos pārāk īss un pieregulēt pēdiņas piespiešanas spēku.
    Es šo vīli izmantoju šo bikšu staras ārējai vīlei. Iekšējo vīli vienkārši sašuvu ar overloku, bez nostiprinošas šuves, jo nostiprinošo šuvi grūti šajā vietā sašūt.
    • Vīli sašuj ar šujmašīnu un apstrādā kopā ar overloku 3 diegu overloka šuvi vai ar šujmašīnas zigzagu, trīssoļu zigzagu vai citu apdares dūrienu, vīli nogludini uz vienu pusi. Ja nepieciešams nostiprini ar dekoratīvu šujmašīnas taisnā dūriena šuvi.
    Es šo vīli izmantoju šujot šīs bikses – gan bikšu staras ārējai vīlei, gan stakles vīlei.
    • Vīles pirms sašūšanas kopā apstrādā ar overloku, ar 3 diegu overloka šuvi vai ar šujmašīnas zigzagu, trīssoļu zigzagu vai citu apdares dūrienu. Vīli sašuj ar šujmašīnu (visbiežāk ar 1.5cm vīļu uzlaidi) un atgludini vaļā, uz katru pusi nostiprini ar dekoratīvu šujmašīnas taisnā dūriena šuvi.
    Es šo vīli izmantoju šujot šīs bikses – stakles vīlei
    • Vīles sašūj ar šujmašīnu un malas apgriez ar zigzaga šķērēm.
    • Ja izstrādājums, kuru šūsi ir paredzēts ar oderi, tad detaļas vari sašūt ar šujmašīnu un malas neapstrādāt.
    • Sašuj ar šujmašīnu un malas apstrādā ar slīpā diega lentīti (Honkongas vīļu griezumu malu apdare). Šī apdare būs ideāla, ja šuj izstrādājumu, bez oderes, bet vīles ir labi redzamas, piemēram softshell jaka, žakete: 1) Sašuj vīli ar šujmašīnu ar 1,5-2cm vīļu uzlaidi. Piegriez 2,5cm platas slīpā diega lentītes vīļu apdarei (šis platums derēs, ja apdari veidosi 5mm platu. Ja vēlies šaurāku vai platāku apdari, tad veic apreķinus pati. 2) Slīpā diega lentītes labo pusi liec pret vīles auduma labo pusi, nošuj 5mm attālumā 3) Lentīti aploki apkārt vīles griezuma malai, atspraud un nošuj pa grāvīti 4) Ja gadījumā lentīte par platu, tad vari aplīdzināt to pašās beigās.

    Vīles malas apdare jostā ar slīpā diega lentīti

    Šādā veidā es bieži apstrādāju jostas brīvo griezuma malu, kad šuju bikses no biezāka materiāla, kā piemēram, velvets, džinss un šoreiz arī softshell.

    Tā kā jostā ir ievērta gumija, tad brīvo griezuma malu es biežāk neloku uz iekšpusi, jo tas rada lieku biezumu, bet apstrādāju to ar slīpā diega lentīti, kuru var arī pagatavot pats.

    Malu protams var arī atlocīt 1cm un nolocīt atkārtoti cik nepieciešams gumijas ievēršanai, tā rīkojos softshell bikšu staru galu apdarē.

    Bet tagad soli pa solim, kā apstrādāt malu ar slīpā diega lentīti.

    • Piem. ja tās ir bikses sašūj bikses tik tālu līdz ir jāapstrādā jostas vieta.
    • Piegriez slīpā diega lentīti 3cm platu un kādi 10 cm garāku nekā vīle, kura jāapstrādā. Es visbiežāk izmantoju lina audumu, jo man vienkārši ir pieejami dažādi lina auduma atgriezumi. Bet Tu vari izmantot jebkuru paplānu audumu.
    • Ja slīpā diega lentītes gals ir 45 grādu leņķī (kā bildē augšā), tad nogriez to taisnu 90grādos un pēc tam noloki uz leju 45 grādu leņķī (kā parādīts nākamajā bildē). Sāc spraust slīpā diega lentīti kādā vietā no bikšu aizmugures. Spraud pie bikšu auduma labās puses ar lentītes labo pusi kopā. Spraušanai labāk izmanto speciālos knaģus (“Wonderclips”).
    • Kad esi apspraudusi visapkārt, tad brīvo lentītes galu noloki 45 grādu leņķī uz augšu (kā parādīts bildē).
    • Lieko lentītes garumu nogriez nost.
    • Atspraud vaļā dažus knaģus no abiem lentītes galiem.
    • Savieno lentītes galus kā parādīts nākamajā attēlā un nošuj pa diognāli.
    • Apgriez lentītes vīles 0,7cm platas un ar pirkstiem atgludini vaļā.
    • Nošuj taisnu vīli 0,7cm attālumā no griezuma malas.
    • Nogludini lentīti uz vīles pusi un aploki apkārt vīlei. Nostiprini ar knaģiem.
    • Nošuj pa “grāvīti” tādejādi nostiprinot lentu.
    • Pēc tam atloki vajadzīgo jostas platumu, es parasti tunelīti veidoju kādus 5mm platāku nekā gumijas platums, kuru paredzēts vērt iekšā. Un nošuj atkārtoti pa grāvīti, atstajot vaļā atveri gumijas ievēršanai.
    • Iever gumiju, sašuj tās galus un aizšuj ciet atveri.
    • Ja vēlies pa gumijas vidu var nošūt nostiprinošu šuvi, lai gumija “nesamačkātos” iekšpusē.

    Es ceru, ka šajā bloga ierakstā Tu uzzināji pietiekoši daudz ieteikumus, kā šūt softshell un daudzi no šiem ieteikumiem noderēs ne tikai softshell šūšanā, bet cita biezāka materiāla šūšanā ar.

    Vai Tu pati esi šuvusi softshell? Kā Tev veicās un kādi ir Tavi ieteikumi?

    Dalies:
    Par autoru:
    Zanda Baha
    Caur maniem rakstiem Tu uzzināsi, kā sašūt kvalitatīvu apģērbu, kas atspoguļo Tavu būtību. Iepazīsi audumus, kas dziedē mūsu planētu. Un izveidosi ilgtspējīgu garderobi, kas priecēs Tevi ikdienā.
    Birkas
    Arhīvs

    2 Komentāri

    Atbildēt

    Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *