Vai esi lasījusi Elizabetes Gilbertes grāmatu “Big magic”? Ja neesi, tad noteikti iesaku. Aptuveni tā es jūtos, kad krāsoju audumus ar dabas materiāliem, augiem un ziediem, un šī tīstokļa metode, kuru te demonstrēšu, ir viens liels “Big magic” (liela maģija), jo process kopā ir kā misterija, kas pārtop neiedomājami skaistā dabas gleznā, kuru gribas izzināt vēl un vēl. Tāpēc arī padalīšos ar Tevi kā šis brīnums top, lai arī Tu šovasar vari noķert šo sajūtu un novītušos ziedus pirms izmešanas vēl iekapsulēt uz auduma.
Ir jūnija pats sākums un šogad vasara ir sākusies pavisam agri un arī ziedi dārzā atveras daudz ātrak nekā citus gadus. Peonijas un īrisi zied visā savā krāšņumā arī manā dārzā un tie arī mani pamudināja radīt šo gleznu uz auduma.
Tev būs nepieciešams:
- Tvaicēšanas katls, vai parasts katls ar tvaicēšanas sietu. Tā kā pati vēl neesmu iegādājusies tvaicēšanas sietu, es izmantoju metala fondī trauka statīvu, kuru ieliku katliņā un tas man kalpoja kā tvaika sietiņš,
- Zīda audums vai cits dabisku šķiedru audums (vilna, lins, kokvilna, bambuss), bet tieši dzīvnieku valsts šķiedras – zīds un vilna – krāsvielu uzņem vislabāk.
- Striķis vai gumijas,
- Etiķis,
- Svaigi ziedi, vai tādi, kas jau ir nedaudz apvītuši, bet ne pavisam sažuvuši. Es izmantoiju no vāzē stāvējušām un nobirušām peonijām ziedlapiņas un svaigu īrisu ziedus, dažus lillā petūniju ziedus. Bet ziedi var derēt dažnedažādākie, ļauj vaļu eksperimentiem un meklē labākās kombinācijas. No man vēl citiem zināmiem ziediem, kas dod labas krāsas ir: rozes, kliņģerītes, samtenes, klematis, zelta slotiņa, dālijas, kreses un vēl, un vēl…..

Krāsošanas process:
- Sagatavo ziedus – noplūc visu ziedu vai atdali pa ziedlpiņām.
- Iepriekš izmazgā audumu ar ph neitralām ziepēm vai veļas mazgājamo līdzekli, tādejādi atbrīvojot auduma šķiedras no netīrumiem un putekļiem.
- Vislabāk ir audumu pirms krāsošanas apstradāt ar kodinātāju – ūdenī šķīstošiem metāla sāļiem, lai augu krāsas būtu noturīgākas. Es pārsvarā izmantoju alumīnija sulfātu dzīvnieku valsts šķiedrām (vilnai un zīdam) vai alumīnija acetātu augu valsts šķiedrām (kokvilnai, linam, bambusam). Cik esmu interesējusies šie divi nav toksiski un ir nekaitīgi videi. Bet tā kā neesmu ķīmiķis, nevaru pilnībā spriest par šiem diviem. Ja gribu izmantot kodināšanas metodi pilnīgi pa dabisko, tad izmantoju auduma mērcēšanu sojas pienā (par to noteikti uzrakstīšu kādā citā reizē). Ja audumu iepriekš nekodina, rēķinies, ka krāsas var izbalēt un iziet ārā daudz ātrāk. Zīdam un vilnai vari izmantot arī atšķaidīta etiķa fiksatoru, kas arī palīdzēs krāsai noturēties uz ilgaku laiku (skaties. 8. punktu).
- Ja esi lietojusi kodinātāju un audumu pirms krāsošanas esi jau izžāvējusi, tad iemērc to vēl reiz ūdenī uz kadām 10 min.
- Izklāj audumu uz kādas virsmas un izkārto ziedus vai ziedlapiņas kādā rakstā vien vēlies, veidojot savu dizainu.
- Sākot no viena gala cieši satin audumu, ietinot tajā izkārtotos ziedus, ciešā tīstoklī – rullītī.
- Tīstokli vari atstāt kā garu čūsku un sasiet ar striķi vai aptīt ar gumijām vai arī vari vēl dažas reizes pārlocīt uz pusem un tad sasiet vai satīt ar gumijām. Arī no šī satīšanas veida nedaudz ir atkarīgs raksts, kāds izveidosies. Tā ka eksperimentējam!
- Ja gadījumā neesi lietojusi 3. punktā minētos kodinātājus, tad satīto tīstoklio iemērc atšķaidītā etiķūdenī. Sajauc ūdeni ar etiķi (~1 daļa etiķis un 4 daļas ūdens, šķidrums nepieciešams tik daudz, lai audumu var iemērkt). Šis arī palīdzēs krāsai pieķerties labāk.
- Liec tīstokli tvaika katlā un tvaicē aptuveni 1h. Es ik pa laikam vēl viņu apgrozu.
- Tīstokli labāk atstāt vēl nostāvēties vismaz 24h vai pat ilgāk. Šo es noturēju kādas 20h. Bet aiznesu vēl uz siltumnīcu, tā ka pēc tvaicēšanas viņš man vēl siltumā nostāvēja ntās h. Šis nu ir tas punkts, kur jātrennē pacietiba, jo ir tik milzīga vēlme apskatīties rezultatu.
- Attin tīstokli, nolasi ziedlapiņas un izskalo remdenā ūdenī.
- Dabiski izžāvē ēnā. Kad izžuvis nogludini ar gludekli, lai vēl nostiprinātu krāsojumu.


Iepriekšējās bildēs vēl ir redzams mitrs audums un krāsa tad ir daudz spilgtāka. Nākamajās bildēs ir jau izskalots un izšuvis audums un krāsa ir maiga pasteļtoņu. Man dikti patīk dzeltenais un tirkīzais salikums, kas ir iznācis, tā krasa nāk no īrisiem un daži zili tintes traipi, tie manuprāt nāk no petūnijām. Būs nākamreiz jāizmēģina tieši šāds salikums.

Šis ir aptuveni 1m x 1,20m nokrāsots zīda audums – ziedu glezna, no kura diemžēl nekāds apģērba gabals dižš nesanāk, bet man patīk kombinēt audumus, tā ka jau dzima doma, ka jānokraso kāds lina auduma gabals un tad jāsakombinē, kāda skaista kleita. Bet ticu, ka īstais šūšanas projektiņš vēl atnāks ;).
Lai izdodas!
Laba diena. Varbūt varat pateikt kur var iegādāties alumīnija sulfātu un alumīnija acetātu. Jau iepriekš PALDIES!
Alumīnija sulfātu un kālija alumīnija sulfātu var iegādāties enola.lv. Alumīnija acetātu arī iespējams no viņiem priekšpasūtīt, bet tam ir kosmiska cena.