Šo rakstu man pamudināja uzrakstīt jūsu bažas un jautājumi par to, vai ar Tavu šujmašīnu vispār var šūt apakšveļu? Varbūt ir nepieciešama kāda īpaša, izredzētā šūjmašīna? Ja Tu man to jautāji vai arī Tev galvā skan tāds pats jautājums, tad ceru, ka šis raksts Tev sniegs atbildes.
Vai ja esi starp tām, kas vēl tikai domā par jaunu hobiju – šūšana – un vēlies drīzumā tikt pie savas pirmās šujmašīnas, un savā šūšanas prasmju apguvē noteikti liec arī apakšveļas šūšanu, tad turpmākais arī Tev varētu būt noderīgi.
Vispirms jau gribu Tevi nomierināt, apakšveļu vari sašūt arī ar visparastāko mājas sadzīves šujmašīnu, kurai ir zigzaga funkcija. Protams ir daži regulējumi un funkcijas, kuras ļoti atvieglo apakšveļas šūšanu un liek to iemīlēt vēl vairāk. Visi jau zinam, ka labi instrumenti darbu padara vieglāku un procesu daudz patīkamāku un baudāmāku.
Es minēšu vairākus šujmašīnas regulējumus un funkcijas, svarīguma secībā, kuras var atvieglot šūšanas procesu. Tā kā gada laikā esmu pasniegusi ļoti daudz Apenīšu meistarklases un apmācījusi simtiem meiteņu, un redzējusi apakšveļas šūšanas iesācējas šujam uz daudz un dažādām šujmašīnām, tad šie ir mani novērojumi.
1.Tas ļoti atvieglo apakšveļas gumiju iešūšanu, ja Tavai šujmašīnai ir regulējams gan zigzaga platums, gan garums (respektīvi dūriena garums un platums). Ir dažas šujmašīnas (piem. mana pirmā šujmašīna Brother), kurai ir iestatīti 3 zigzaga platumi un var mainīt tikai to garumu. Protams Tu vari ar šādu šujmašīnu iešut gumiju vairumā gadījumu, taču dažreiz attiecīgam gumijas veidam un audumam prasās, ka zigzaga platumu varētu pieregulēt pēc savas vēlmes un patikšanas.
Bet ar šujmašīnu, kurai ir maināms gan “zigzag” dūriena garums, gan platums būs vieglāk šūt apakšveļas gumijas, jo ir iespēja pēc savas patikas pieregulēt zigzaga lielumu.
2. Šujmašīnas, kurām ir trīssoļu zigzaga dūriens . Tas ir ļoti elastīgs dūriens, ar kuru iespējams piešūt apakšveļas gumijas un savienot mežģīni ar pamataudumu. Arī vēlams, lai būtu regulējams gan dūriena garums, gan platums.
3. Šujmašīnas, kurām ir overloka imitācijas elastīgie dūrieni. Šie dūrieni ir ļoti labi trikotāžas izstrādājumu detaļu sašūšanai, līdz ar to arī ļoti labi apakšbiksīšu sānu vīļu un ķīļa vīļu sašūšanai.
4. Šujmašīnas, kurām ir elastīgais “zibens” dūriens (angliski “lightning bolt”). Šis ir viens no maniem mīļākajiem elastīgajiem dūrieniem, jo neveido vīlēm biezumu. Šo dūrienu ļoti labi var izmantot ķīļa sašūšanai.
5. Dubultās adatas vīle. Ja Tava šujmašīna ir aprīkota ar vēl vienu spolīšu turētāju, tā ka tajā var ievērt divus augšējos diegus, Tev tikai ir jāiegādājas Stretch dubultā adata un Tu varēsi veidot dekoratīvu elastīgu vīli, kas imitē plakanšuves mašīnas vīli. Šo vīli var izmantot apakšveļas gumiju nostiprināšanai.
6. Ir vienkārši tadas šujmašīnas, kuras viegli vada audumu uz priekšu, tās būs zelta vērtē apakšveļas gumiju piešūšanai. Neesmu pārliecināta, kas tas tieši ir par rādītāju, bet man ir aizdomas, ka tas varētu būt auduma padeves zobiņi ar 7 punktiem (ir šujmašīnas, kurām ir 5 vai 3 punkti zobiņu padeve). Es esmu redzējusi labas šujmašīnas, bet kuras diemžēl ar dažiem gumiju veidiem (piem. ļoti šaurām gumijām) netiek galā, jo dūriens veidojas blīvs un izstaipa audumu. Es noteikti varu ieteikt šujmašīnu, kura ir manā šūšanas studijā – tā ir Janome Jeans Heavy Duty 1800, jo tā ļoti labi tiek galā ar apakšveļas šūšanu un daudz un dažādiem citiem audumiem, kā arī ļoti piemērota stingriem un bieziem materiāliem. Tiešām iesaku – universāla šujmašīna par pieņemamu cenu (par šo man neviens nemaksā un šujmašīnas pērku pati :)).
7. Pēdiņas piespiešanas regulators ir laba papildus fīča šujot trikotāžu un apakšveļas gumijas. Apakšveļai piemēroti audumi bieži vien ir ļoti plāna, slidena un delikāta trikotāža vai mežģīnes un Tu varētu vēlēties šo papildus regulatoru. Šujot plānus audumus, kā arī trikotāžu pēdiņas piespiešanas spēku jāsamazina, tādejādi audums vieglāk tiks virzīts uz priekšu un netiks sarauts zem pēdiņas.
Ja gadījumā vēlies šo informāciju vēl pārskatāmākā veidā, kuru vari ērti izdrukāt, es esmu sagatavojusi arī špikerīti jeb uzskatāmu mācību materiālu par dūrieniem un regulējumiem, kurus izmanto apakšveļas šūšanā. Špikerīti vari turēt blakus savai šujmašīnai un ieskatīties, kad māc šaubas, kurai vīlei, kuru dūrienu tieši jāpielieto. Lejupielādē šo parocīgo vīļu un regulatoru špikerīti te.
Priecāšos, ja komentāros padalīsies, kāda Tev ir šujmašīna un vai Tu esi šuvusi apakšveļu un kā Tev veicās. Padalīsimies ar informāciju un palīdzēsim viena otrai radīt arvien skaistākus un kvalitatīvākus tērpus, šoreiz apakšveļu.
Man ir pavisam vienkārša šujmašīna – Janome Juno E1015 ( http://sujmasinas.lv/?wp=30&sg=78&sid=1001 ). Man kā svētdienas šuvējai, ideāla (nu gandrīz) mašīnīte. Vienīgais, kas man, kā iesācējai/amatierei un smagas kājas īpašniecei, pietrūkst ir šūšanas ātruma regulators.
Kristīne, kā jau arī FB atbildēju, iesācējai Tava šujmašīna tiešām ir pietiekoša un arī apakšveļu labi ar viņu var sašūt. Priekš apakšveļas vēl prasās, ka varētu regulēt trīssoļu zigzaga dūriena platumu.
Man ir Jaguar 979 http://www.bu.lv/index.php?route=product/product&path=20_84_120&product_id=2196. Apakšveļu šuvusi vēl neesmu, bet doma ir, tikai zināšanas jāpapildina, lai varētu sākt.
Man ir šujmašīna “Brother BQ17”. Vienkārša šujmašīna ar visām pamatfunkcijām- perfekta iesācējiem. Esmu šuvusi apakšveļu gan apenītes, gan krūšturi. Sevis šūtās apenītes valkāju ikdienā un man ļoti patīk. Man šujot apenītes ir ļoti svarīgs gumijas veids. Man personīgi patīk, ka gumiju iešujot tā savelkās; tā teikt piekļaujās kārtīgi ādai, bet ne vienmēr tā sanāk. Tas ir atkarīgs no gumijas. Te ir tikai jāeksperimentē ar gumijām un jāpiefiksē, kuras der un kuras nē.
No tava raksta paņemu info, ka šujot smalkus audumus pēdiņas spēks ir jāsamazina, man vienmēr likās, ka otrādāk. Paldies!
Re, kā Zane, mums pirmās šujmašīnas līdzīgas. Man pirmā arī bija Brother, tā, kas postā pirmā redzama. Tava Brother arī ir tā, ar kuru ir nedaudz grūtāk šūt apakšveļu dēļ šujmašīnas konstanti iestatītā zigzaga platuma, bet re, arī Tu pierādi, ka tas ir izdarāms ļoti labi, vien nedaudz pāpatrennējas un jāatrod pareizās gumijas un pieeja :).
Un jā, pēdiņu parasti atslābina, ja šuj triktāžu 🙂