Iepriekšējā bloga ierakstā es Tevi iepazīstināju ar bezmaksas bērnu legingu piegrieztni un kā to no datora dabūt ārā uz papīra, un kā noteikt izmēru, kuru šūt. Ja šo rakstu palaidi garam, tad sāc lasīšanu ar to un pēc tam atgriezies pie šīs dienas tēmas.
Ja esi sākusi šūt pavisam nesen, tad plašais trikotāžas piedāvājums Tev droši vien nedaudz jauc galvu un varbūt pat ir kavēklis, lai Tu vispār mēģinātu ko uzšūt.
Pirms gadiem septiņiem, kad mans vecākais dēls bija vēl bēbis un es gribēju uzšūt savus pirmos bērnu legingus, Latvijas audumu veikalu piedāvājums trikotāžas audumiem bija ļoti paskops. Trikotāžu ar bērniem piemērotu apdruku gandrīz vispār nevarēja iegadāties, vien šo to atrast Abakhan veikalu audumu grozos uz svara. Sūtīju arī audumus no UK, lai dabūtu, ko interesantāku.
Taču tagad viss ir mainījies un šķiet trikotāžas audumi tiek piedāvāti pa labi un pa kreisi un brīžiem šķiet, ka piedāvājums pat ir pārāk plašs. Tad ar ko sākt un ko meklēt?
Te būs daži no veikaliem, kur iespējams iegādāties skaistus un kvalitatīvus trikotāžas audumus.
Vairāk neuzskaitīšu, jo ar šo Tev pilnībā pietiks, lai apmierinātu gandrīz jebkuru vajadzību.
Visbiežāk bērniem legingus šuj no plānās kokvilnas trikotāžas ar aptuveni 3-8% elastānu/likru/spandeksu. Ja pērc audumu veikalā, tad meklē uz tausti paplānu trikotāžu, vai arī biezāku, ja mērķis ir tikt pie siltākiem legingiem. Galvenais nosacījums legingiem – lai audums labi staipās, ideāli, ja visos 4 virzienos (“for way strech”). Tā, kā legingi ir ļoti apspīlēts apģērbs, tad auduma stiepšanās visos 4 virzienos ir pat ļoti ieteicama.
Taču plānā trikotāža, nav vienīgais no kā vari šūt bērnu legingus. Ja Tavs mērķis ir siltāki legingi, tad vari izvelētiers cilpiņtrikotāžu (“French Terry”), vai pat siltināto trikotāžu/flīsu. Bet noteikti ņem vērā, ka auduma sastāvā jābūt likrai, ja vēlies tos šūt apspīlētus. Ja apspīlēti legingi nav Tavs mērķis, tad vari ņemt arī tīru kokvilnas, vilnas, zīda vai citu šķiedras audumu, bet šuj tos 1 izmēru lielākus (kas nozīmē, ka legingi būs brīvāki).
Ja vēlēsies šūt legingus ar atsevišķi piešūtu jostiņu un manžetes bikšu galiem, Tev var noderēt specialā trikotāža griezumu malu apdarei, kura tiek ražota tādā kā trubveidā-uz riņķi.
Tā, kā legingu piegrieztne Tev jau ir un esi noteiktusi arī kuru izmēru šūsi un izgriezusi piegrieztni, tad vislabāk izklāj piegrieztni uz galda un izmēri tās garumu. Augšā un apakšā pievieno rezervei pa 5cm un kopējais garums arī būs garums, kas tev ir nepieciešams.
Tev bus nepieciešams:
Trikotāžas izstrādājumu šūšanai ir ļoti svarīgi izvēlēties pareizās adatas, ar speciāli noapaļotu galu, dažkārt šaurāku actiņu un kanālu uz adatas kāta.
Trikotāžas šūšanai vari izmantot 4 veidu adatas:
1. Jersey
2. Ballpoint
3. Stretch
4. Super stretch.
Tām visām ir noapaļots gals, kas palīdz neizlaist dūrienus šujot un trikotāžas šķiedrā neatstās caurumus.
Jersey un Ballpoint adatas būs piemērotas kokvilnas trikotāžai vai citai trikotāžai, kas nav ļoti slidena vai exstra staipīga.
Strech un Super strech adatas būs piemērotas visu veidu trikotāžai, tai skaitā likrai un ļoti staipīgiem audumiem.
Adatas izmēru izvēlies atkarībā no auduma biezuma. Ļoti plānai 65. Plānai trikotāžai 75-80. Biezākai 90.
? Ja trikotāžas šūšanai izmanto dubulto adatu, skaties, lai arì tā būtu strech.
? Es Tev neiesaku pirkt ļoti lētas adatas, tās būs nekvalitatīvas. Man vislabāk patīk Schmetz adatas, bet lietoju arī citas.
?Atceries, ka vienas adatas kvalitatīvs lietošanas ilgums ir ~8-10h šūšanas. Protams, to var lietot arī nedaudz ilgāk, bet atceries ka lietošanas ilgums nav mūžīgs, jeb kamēr tā salūzt. Adatas nolietojums var ietekmēt dūriena izskatu.
Visizplatītākie diegi, kuri atrodami veikalos un ar kuriem šuj lielāko daļu vidēja biezuma austo audumu ir poliestera diegi 120 izmēra.
Trikotāžas audumi bieži vien ir plānāki un to šūšanā var izmantot gan 120 izmēra diegus, gan arī plānākus diegus ar izmēru 150 (jo lielāks cipars, jo plānāki diegi). Diegu izvēlies atkarībā no auduma biezuma, jo biezāks audums, jo rupjāks diegs. Jo plānāks audums, jo plānāks diegs.
Šujot trikotāžu ar šujmašīnu galvenais nosacījums ir izmantot labas kvalitātes diegu, overloks parasti nav tik cimperlīgs. Ar kvalitatīvu diegu šuvums būs kavlitatīvs un būs mazāk problēmu šujot. Mani favorītdiegi ir: AMANN Saba un Guterman. Vēl labi diegi ir Madeira, Coats u.c.
Trikotāžas biezums | Auduma veids | Ieteicamais adatas izmērs | Ieteicamais diega izmērs |
Ļoti plāna | caurspīdīga trikotāža, plānas mežģīnes | 70, 75 | 150 |
Plāna un vidēja biezuma | T kreklu biezuma trikotāža, plānāka cilpiņtrikotāža | 75, 80 | 100-120 |
Biezākai trikotāžai | Flīss, biezāka cilpiņtrikotāža | 80, 90 | 100 |
Sagādā piederumus un gaidi nākošo bloga ierakstu, kur jau šūsim legingus kopā. Nākamajā ierakstā pastāstīšu, kā sašūt legingus ar iešūto gumiju un atšūtiem galiem.
Lielisks raksts un tik detalizēts! Paldies, ka dalies ar savām zināšanām un pieredzi! ?
Paldies! Priecājos, ka Tev noder 😉 Lai izdodas ko skaistu sašūt!