Pēdējo mēnesi, līdz 31. martam piesakies jebkuram Online šūšanas kursam!

 • lv
 • en
 • Kādu trikotāžu un piederumus izmantot šujot bērnu legingus?

  Iepriekšējā bloga ierakstā es Tevi iepazīstināju ar bezmaksas bērnu legingu piegrieztni un kā to no datora dabūt ārā uz papīra, un kā noteikt izmēru, kuru šūt. Ja šo rakstu palaidi garam, tad sāc lasīšanu ar to un pēc tam atgriezies pie šīs dienas tēmas.

  Trikotāža legingiem

  Ja esi sākusi šūt pavisam nesen, tad plašais trikotāžas piedāvājums Tev droši vien nedaudz jauc galvu un varbūt pat ir kavēklis, lai Tu vispār mēģinātu ko uzšūt.

  Pirms gadiem septiņiem, kad mans vecākais dēls bija vēl bēbis un es gribēju uzšūt savus pirmos bērnu legingus, Latvijas audumu veikalu piedāvājums trikotāžas audumiem bija ļoti paskops. Trikotāžu ar bērniem piemērotu apdruku gandrīz vispār nevarēja iegadāties, vien šo to atrast Abakhan veikalu audumu grozos uz svara. Sūtīju arī audumus no UK, lai dabūtu, ko interesantāku.

  Taču tagad viss ir mainījies un šķiet trikotāžas audumi tiek piedāvāti pa labi un pa kreisi un brīžiem šķiet, ka piedāvājums pat ir pārāk plašs. Tad ar ko sākt un ko meklēt?

  Veikali, kuri piedāvā trikotāžas audumus

  Te būs daži no veikaliem, kur iespējams iegādāties skaistus un kvalitatīvus trikotāžas audumus.

  • ZanziBach – online veikalā iespējams iegādāties dabai un ķermenim draudzīgu trikotāžu. Kaņepes un organiskās kokvilnas trikotāžu, organiskās kokvilnas plāno trikotāžu un tencel un modāla trikotāžu.
  • Louvis Home – Iespējams plašākais apdrukātās trikotāžas klāsts, kas tiek piedāvātas Latvijā, kā arī visplašākā izvēle. Veikalā saņemsi viesmīlīgu uzņemšanu un visu nepieciešamo info par viņu audumiem. Brīdinu, ka iziet āra bez vairākiem skaistiem iegadātiem audumiem, ir ļoti, ļoti grūti.
  • EK Audumi – Plašs bērniem piemērotas trikotāžas piedāvajums. Vairāk tieši cilpiņtrikotāža, mazāk plānās trikotāžas. Pārsvarā meitenīgās bērnu apdrukas. Šo to iespējams atrast arī puikām. Interneta veikals.
  • Debesu pļavas – ja vēlies savam bērnam dabiskāko un ķermenim labāko, izvēlies šo organiskās kokvilnas trikotāžu. GOTS sertificēta organiskās kokvilnas trikotāža ir ražota no kokvilnas, kas audzēta neizmantojot ķimikālijas un pesticīdus.
  • Loretas audumi – skaistas apdrukas trikotāžas audumi gan meitenēm, gan puišiem. Ir interneta veikals un iespēja aizbraukt apskatīt Turības kompleksā uz vietas.
  • Juliuselifabric – Skaistas apdrukas trikotāžas audumi. Ir 5% atlaide daudzbērnu ģimenēm. Iespēja pasūtīt no kataloga un saņemt ar pakomātiem.
  • Pure Verba – piedāvājumā gan skaistas trikotāžas, gan austās kokvilnas. Sludinājumos pievērsiet uzmanību, kura tieši ir trikotāža, kura vienkārša kokvilna.

  Vairāk neuzskaitīšu, jo ar šo Tev pilnībā pietiks, lai apmierinātu gandrīz jebkuru vajadzību.

  Kādi trikotāžas audumi ir piemēroti bērnu legingu šūšanai?

  Visbiežāk bērniem legingus šuj no plānās kokvilnas trikotāžas ar aptuveni 3-8% elastānu/likru/spandeksu. Ja pērc audumu veikalā, tad meklē uz tausti paplānu trikotāžu, vai arī biezāku, ja mērķis ir tikt pie siltākiem legingiem. Galvenais nosacījums legingiem – lai audums labi staipās, ideāli, ja visos 4 virzienos (“for way strech”). Tā, kā legingi ir ļoti apspīlēts apģērbs, tad auduma stiepšanās visos 4 virzienos ir pat ļoti ieteicama.

  Taču plānā trikotāža, nav vienīgais no kā vari šūt bērnu legingus. Ja Tavs mērķis ir siltāki legingi, tad vari izvelētiers cilpiņtrikotāžu (“French Terry”), vai pat siltināto trikotāžu/flīsu. Bet noteikti ņem vērā, ka auduma sastāvā jābūt likrai, ja vēlies tos šūt apspīlētus. Ja apspīlēti legingi nav Tavs mērķis, tad vari ņemt arī tīru kokvilnas, vilnas, zīda vai citu šķiedras audumu, bet šuj tos 1 izmēru lielākus (kas nozīmē, ka legingi būs brīvāki).

  Ja vēlēsies šūt legingus ar atsevišķi piešūtu jostiņu un manžetes bikšu galiem, Tev var noderēt specialā trikotāža griezumu malu apdarei, kura tiek ražota tādā kā trubveidā-uz riņķi.

  Trikotāža griezuma malu apdarei

  Kā izvēlēties audumu

  • Iepērcies uz tausti – pačamdi audumu vai Tev tas patīk uz tausti, cik mīksts, plāns vai staipīgs tas ir .
  • Pastaipi audumu un apskaties cik labi tas atgriežas sākotnējā stāvoklī, vai nepaliek izstaipīti kūkumi. Ja audums paliek izstaipīts, tādu nepērc.
  • Izpēti, kas rakstīts uz auduma eģes malas – bieži vien tur ir gan Informācija par ražotāju, sertifikātiem, gan sastāvs. Vai arī prasi pēc šīs informācijas pārdevējām.
   • GOTS sertifikāts -nodrošina, ka audums tiek ražots no organiskām šķiedrām, kuru audzēšanā netiek izmantoti pesticīdi un kaitīgas ķimikālijas. Šis ir augsta līmeņa standarts, kas kontrolē visu ražošanas procesa ķēdi un piegādātājus, rezultātā saražojot dabai draudzīgu audumu.
   • OEKO – tex 100 sertifikāts – nodrošina to, ka audumu ražošanā netiek izmantotas kaitīgas krāsvielas un daļa citu ķīmisku un kaitīgu vielu. Bet tas nenozīmē, ka pats audums tiek ražots no organiskām šķiedrām. Katrā ziņā ražošanas process tiek kontrolēts, lai saražotais audums būtu veselībai un cilvēkam draudzīgs. Šie audumi ir droši bērniem.
   • Ir arī citi BIO sertifikāti vai “leibli”, bet par tiem, tad pašai sīkāk jāpapēta.
   • Bet dažām trikotāžām šī informācija nav, tādā gadījumā prasi pārdevējai.
  • Ja pērc audumu interneta veikalā, skaties pie auduma apraksta vai ir redzams auduma svars:
   • 100 g/m2 ļoti plāna trikotāža,
   • 170-200 g/m2 plāna trikotāža. Sanāks plānie legingi, ideāli pa dārziņu, ja telpas ir siltas,
   • 200-220 g/m2 – paplāna trikotāža – šo es izmantoju visbiežāk,
   • 240-250 g/m2 – parasti cilpiņtrikotāžai. Šo izmanto, ja sastāvā ir arī elastāns, lai legingi staipītos un būtu ērti nēsāt.
   • 280-340 g/m2 – parasti siltinātai trikotāžai. No šiem varētu sanākt feini siltie legingi, ideāli ziemā. Šo legingiem izmanto, ja sastāvā ir arī elastāns, piem. šādu.

  Cik daudz audumu pirkt

  Tā, kā legingu piegrieztne Tev jau ir un esi noteiktusi arī kuru izmēru šūsi un izgriezusi piegrieztni, tad vislabāk izklāj piegrieztni uz galda un izmēri tās garumu. Augšā un apakšā pievieno rezervei pa 5cm un kopējais garums arī būs garums, kas tev ir nepieciešams.

  Šūšanas piederumi

  Tev bus nepieciešams:

  • Šujmašīna, kurai kāds no elastīgajiem trikotāžas dūrieniem, vai minimālās prasības ir zigzags,
  • vai Overloks, kuram ir 4 diegu overloka vīle,
  • Diegi,
  • Trikotāžas adata,
  • Trikotāžas dubulta adata (nav obligāta, bet var noderēt, ja šūsi legingus ar atšūtiem galiem),
  • Šķēres,
  • Kniepadatas,
  • Krītiņš, ziepīte vai auduma marķieris.
  • Gumija 2-3cm plata (nepieciešams tik daudz cik bērna vidukļa apkārtmērs).

  Trikotāžas adata

  Trikotāžas izstrādājumu šūšanai ir ļoti svarīgi izvēlēties pareizās adatas, ar speciāli noapaļotu galu, dažkārt šaurāku actiņu un kanālu uz adatas kāta.
  Trikotāžas šūšanai vari izmantot 4 veidu adatas: 
  1. Jersey
  2. Ballpoint
  3. Stretch 
  4. Super stretch.
  Tām visām ir noapaļots gals, kas palīdz neizlaist dūrienus šujot un trikotāžas šķiedrā neatstās caurumus. 
  Jersey un Ballpoint adatas būs piemērotas kokvilnas trikotāžai vai citai trikotāžai, kas nav ļoti slidena vai exstra staipīga.
  Strech un Super strech adatas būs piemērotas visu veidu trikotāžai, tai skaitā likrai un ļoti staipīgiem audumiem.

  Adatas izmēru izvēlies atkarībā no auduma biezuma. Ļoti plānai 65. Plānai trikotāžai 75-80. Biezākai 90.
  ? Ja trikotāžas šūšanai izmanto dubulto adatu, skaties, lai arì tā būtu strech.
  ? Es Tev neiesaku pirkt ļoti lētas adatas, tās būs nekvalitatīvas. Man vislabāk patīk Schmetz adatas, bet lietoju arī citas.
  ?Atceries, ka vienas adatas kvalitatīvs lietošanas ilgums ir ~8-10h šūšanas. Protams, to var lietot arī nedaudz ilgāk, bet atceries ka lietošanas ilgums nav mūžīgs, jeb kamēr tā salūzt. Adatas nolietojums var ietekmēt dūriena izskatu.

  Diegi

  Visizplatītākie diegi, kuri atrodami veikalos un ar kuriem šuj lielāko daļu vidēja biezuma austo audumu ir poliestera diegi  120 izmēra.

  Trikotāžas audumi bieži vien ir plānāki un to šūšanā var izmantot gan 120 izmēra diegus, gan arī plānākus diegus ar izmēru 150 (jo lielāks cipars, jo plānāki diegi). Diegu izvēlies atkarībā no auduma biezuma, jo biezāks audums, jo rupjāks diegs. Jo plānāks audums, jo plānāks diegs.

  Šujot trikotāžu ar šujmašīnu galvenais nosacījums ir izmantot labas kvalitātes diegu, overloks parasti nav tik cimperlīgs. Ar kvalitatīvu diegu šuvums būs kavlitatīvs un būs mazāk problēmu šujot. Mani favorītdiegi ir: AMANN Saba un Guterman. Vēl labi diegi ir Madeira, Coats u.c.

  Trikotāžas
  biezums
  Auduma veidsIeteicamais
  adatas izmērs
  Ieteicamais
  diega
  izmērs
  Ļoti plānacaurspīdīga trikotāža, plānas mežģīnes70, 75150
  Plāna un vidēja biezumaT kreklu biezuma trikotāža, plānāka cilpiņtrikotāža75, 80100-120
  Biezākai trikotāžaiFlīss, biezāka cilpiņtrikotāža80, 90100

  Sagādā piederumus un gaidi nākošo bloga ierakstu, kur jau šūsim legingus kopā. Nākamajā ierakstā pastāstīšu, kā sašūt legingus ar iešūto gumiju un atšūtiem galiem.

  Dalies:
  Par autoru:
  Zanda Baha
  Caur maniem rakstiem Tu uzzināsi, kā sašūt kvalitatīvu apģērbu, kas atspoguļo Tavu būtību. Iepazīsi audumus, kas dziedē mūsu planētu. Un izveidosi ilgtspējīgu garderobi, kas priecēs Tevi ikdienā.
  Birkas
  Arhīvs

  2 Komentāri

  1. Lielisks raksts un tik detalizēts! Paldies, ka dalies ar savām zināšanām un pieredzi! ?

  Atbildēt

  Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *