Pēdējo mēnesi, līdz 31. martam piesakies jebkuram Online šūšanas kursam!

 • lv
 • en
 • Kāpēc, lai Tu vēlētos šūt no organiskās kokvilnas? / Why you should sew from organic cotton

  Jau kādu laiku daļa no mūsu laika sabiedrības aktīvi domā par to, ko liek savos vēderos, izvēloties bioloģisku pārtiku, vairāk lieto vietējo zemnieku audzētus dārzeņus un augļus vai pat audzē paši. Uztura ziņā, lielākā daļa ir izdarījuši secinājumus, vai bioloģiki audzētas pārtikas izcelsme un veids viņiem ir svarīgi vai nē. Liela daļa savā uzturā arī cenšas lietot tikai Bio pārtiku, izvairoties no pārtikas, kuras audzēšanā tiek lietotas ķimikālijas. Bet par to, ko mēs velkam uz savas ādas liela daļa droši vien pat nav domājusi/iedomājusies. Pasniedzot šūšanas nodarbības un pieminot organisko kokvilnas audumu, kursantes man ir jautājušas, kas tad īsti ir organiskie audumi un kāpēc šūjot vajadzētu izvēlēties šos audumus? Par to arī šodien nedaudz sīkāk uzrakstīšu.

  1. Šie audumi ir ekoloģiski ražoti

  Organiskās kokvilnas un citi organiskie audumi ir ražoti videi draudzīgi sākot jau ar tekstila šķiedras audzēšanu un novākšanu. Organiskās šķiedras audzēšanā netiek izmantoti pesticīdi un ķimikālijas. To nosaka vispasaules standarts GOTS (Global Organic Textile Standard). Standarts nosaka augsta līmeņa vides prasības visā ražošanas procesa ķēdē. Vienvārdsakot tas tiek ražots respektējot gan mūsu planētu, gan arī cilvēkus, kas ir iesaistīti tā ražošanā, nodrošinot viņiem pienācīgus darba apstākļus un samaksu. Organiskās kokvilnas audzēšanā netiek bojāta augsne, tiek patērēts par 71% mazāk ūdens un 62% mazāk enerģijas.

  Turpretī konvenciālā kokvilna ir visvairāk pesticīdu saturoša tekstila sķiedra. 7 no 15 visbiežāk cilvekam pazīstamām kancorigēnām vielām tiek izmantotas, lai audzētu kokvilnu un tas kopumā ir 25% no vispār pasaulē lietotā kancorigēno vielu apjoma. Mēs pat neiedomājamies, ka mūsu drēbes ir kā ķīmiska zupa un etiķete to diemžēl neuzrāda. Uz etiķetes ir rakstīts vien sastāvs: kokvilna. Tik daudz, ka kokvilna ir dabiska mēs zinam, tātad pērkam, bet patiesība ir diezgan biedējoša. Mums tik šķietami dabiskā kokvilna nav nemaz tik dabiska. Tāpēc iesaku izpētīt sīkāk, no kurienes un kādos apstāļos tiek ražots Tavs apģērbs.

  Izvēloties šūt no organiskajiem audumiem ir tikai viens no veidiem kā savu šūšanas nodarbi vari padarīt daudz atbildīgāku gan pret apkārtējo vidi, gan veselīgāku sev pašai. Vēl ir daudz idejas un varianti, ko vari darīt, bet par to pastāstīšu citās reizēs.

  2. Šie audumi ir kvalitatīvi

  Manā audumu skapī arvien vairāk nonāk organiskie audumi un citi dabiski un ētiski ražoti audumi, kuri pēc tam pārtop apģērbā man pašai un manai ģimenei. Pie manis šie audumi ir nonākuši  organiski, pakāpeniski mainoties manai pārliecībai par tekstila ražošanu un pēdējā laikā arī ļoti pārdomāti. Izvēloties audumu šūšanas projektam, es vienmēr cenšos izvēlēties kvalitatīvus audumus, jo šūšanā ieguldu daudz laika un enerģijas un es nepavisam negribu, lai manis šūtais apģērbs ātri saveltos, izstaipītos vai nonēsātos. Šujot no organiskās kokvilnas audumiem esmu ļoti pārsteigta par šo audumu kvalitāti. Līdz šim visi tērpi, kurus esmu šuvusi no organiskās kokvilnas audumiem, nesājas ļoti labi, audums pēc mazgāšanas un nēsāšanas izskatās svaigs un jauns. Pati esmu lietojusi dažādus trikotāžas organiskos kokvilnas audumus: parastu trikotažu, cilpiņtrikotāžu un flīsu jeb siltināto trikotāžu. No austajiem organiskās kokvilnas audumiem esamu šuvusi no organiskās kokvilnas velveta (agrāk šuvu bērnu bikses no šī un bija tik mīksts un patīkams) un parastas organiskās kokvilnas austa auduma. Agrāk organiskos audumus es iegādājos internetā Organic Textile Company vai Offset Warehouse,  bet kopš Latvijā ir atvēries audumu veikals Debesu Pļavas, organiskos audumus iegādājos tur un esmu bezgala priecīga, ka arī pie mums ir iespējams atrast tiešām labus organiskos audumus. Šo to no organiskās kokvilnas trikotāžas vari meklēt arī Louvis Home audumu veikalā.

  3. Šie audumi ir draudzīgi Tavam ķermenim un ādai

  Ja gadījumā Tu cīnies ar kādu no ādas alerģijām, Tu noteikti vari apsvērt ideju šūt apģērbu no organiskajiem audumiem. Man ir viena kliente, kuras meitiņai no jebkādiem sintētiskiem audumiem, pat kokvilnas, ja tajā bija elastāns, bija alerģiskas reakcijas. Viņa bērnam apģērbu šuva no tīras kokvilnas, bez piemaisījumiem. Domāju, ka organiskā kokvilna būtu vēl labāks variants, kā pasargāt savu bērnu no alerģiskām reakcijām, jo tās ražošanā netiek izmantotas ķimikālijas. Kā nekā pēc Vikipēdijas datiem āda ir pirmā aizsargbarjera, kādā veidā cilvēks pasargājas no ārējiem, bīstamiem faktoriem. Cilvēkiem, kuriem ādas barjera ir bojāta, tā var būt viegli pārvarams šķērslis alergēniem, kairinātājiem un ādas patogēniem un izraisīt vairākas dermatoloģiskas saslimšanas.

  Kur tad Latvijā iegādāties organiskās kokvilnas audumus?

  Debesu Pļavas – Interneta audumu veikals, kurš tirgo organiskās kokvilnas audumus, organiskās kokvilnas mežģīnes, gumijas un pat diegus, kā arī lina audumus. Īpaši atlasīti organiskās kokvilnas audumi ar GOTS sertifikātu. Šobrīd audumus tirgo caur Facebook platformu. Cik man ir zināms, drīzumā būs arī ērts Interneta veikals. Audumus sūta ar pakomātiem.

  Louvis Home – Audumu veikals, kur pārsvarā iegādājami ļoti skaisti ziedu raksta un citu rakstu trikotāžas audumi un ne tikai. Ir neliels GOTS organiskās kokvilnas trikotāžas audumu piedāvājums. Veikals atrodas Rīga, Stabu ielā 65, kā arī audumus sūta ar pakomātiem. Par organiskās kokvilnas audumiem jautāt pārdevējām.

  Man nav vairs zināms neviens cits organisko audumu tirgotājs Latvijā. Ja Tu zini, vēl kādu, dod man ziņu, vai raksti te komentāros un es ar prieku papildināšu sarakstu, lai mums visiem būtu ērtāk atrast kvalitatīvus un veselīgus audumus.

  Vietnes, kur uzzināt vairāk par ētisku modi un organiskajiem audumiem:
  • About organic cotton – viss, kas Tev jāzina par organisko kokvilnu.
  • Organic by Choice – īss video, kas vizuāli parāda organiskās kokvilnas labumus.
  • remake –  Kustība, kas iestājas par apzinātu patērētāju kustību, lai pārveidotu modi uz labu. Izglītojoši raksti, fakti, detaļas par ātro modes biznesu un veicinoši raksti uz pārdomātu modi, tai skaitā par organisko kokvilnu.
  • Fashion Revolution – globāla kustība, kas izglīto mūs par to, kā tiek radītas mūsu drēbes un idejas ko mēs ikkatrs varam darīt, lai modes sfēra būtu ētiska gan pret cilvēkiem, gan pret apgārtējo dabu.
  • Consciouschatter – audio intervijas par to, kur rodas mūsu apgērbs, no kā patiesībā tiek ražotas mūsu drēbes un kas tās rada. Jo mode un ētika var sadzīvot kopā. Lielisks klausāmgabals, ko klausīties kamēr šujam!
  Dalies:
  Par autoru:
  Zanda Baha
  Caur maniem rakstiem Tu uzzināsi, kā sašūt kvalitatīvu apģērbu, kas atspoguļo Tavu būtību. Iepazīsi audumus, kas dziedē mūsu planētu. Un izveidosi ilgtspējīgu garderobi, kas priecēs Tevi ikdienā.
  Birkas
  Arhīvs

  2 Komentāri

  1. Paldies par rakstu! Ļoti patika! Un tā kā esmu alerģiska, gan no ķīmijas, gan no siksnu sprādzēm, džinsu bikšu pogām un kniedēm kas skar ādu un manuprāt alerģija parādās no apakšveļas mežģīnēm. Tā kā laiks kaut ko pašai šūt! Vēlreiz paldies!!!

   1. Priecajos, ka raksts šķita noderīgs. Lai izdodas sev ko draudzīgu sašūt un apakšveļu, ak cik skaistu un dabisku ir iespējams sašūt pašas spēkiem!

  Atbildēt

  Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *