• lv
 • en
 • Kas ir Matka zīds?

  Pasaulē ir vairāki dabīgā zīda veidi. Vispazīstamākais ir Mulberry zīds, kas tiek iegūts no Bombyx Mori zīda kokona. No nepāršķelta kokona ir iespējams iegūt nepārtrauktu zīda šķiedras pavedienu pat 600-900m garumā.

  Mulberry zīda iegušanas veids

  Kad no šī Bombyx Mori kāpura savītā zīda kokona izlaužas zīdtauriņš, tad kokons ir pāršķēlts un nav vairs iespējams iegūt nepārtrauktu pavedienu. Iespējams iegūt tikai īsus zīda pavedienus. Tādejādi veidojas mulberry zīda ražošanai neizmantojami kokoni (ražošanas atkritumi).

  zīda tauriņa šķirne Bombyx Mori
  Tauriņam izšķeļoties, kokonā veidojas caurums un zīda pavedieni ir pāršķelti

  No šiem pāršķeltajiem kokoniem šur tur Indijā rada Matka zīdu, kas būtībā ir raupjāks zīda audums, šķiedras tiek savērptas ar rokas vārpstu un pats audums tiek austs ar rokas stellēm.

  Šos pāršķeltos kokonus karsē, neatdalot sericīnu (sericīnam piemīt pretmikrobu iedarbība). Pēc karsēšanas tiek savāktas zīda šķiedras un vērpējs tos ar rokām savērpj, lai iegūtu nepārtrauktu pavedienu. Šis pavediens (matka zīda pavediens) ir rupjāks nekā nepārtraukts zīda pavediens, kuru iegūst, lai radītu Mulberry zīdu.

  Process, kā tiek izgatavots Matka zīds

  Varētu pat teikt, ka Matka zīds ir pārstrādāts zīds.

  Kāpēc to sauc par Matka zīdu?

  Oriģināli šie zīda kokoni tika karsēti un pavedieni atritināti māla podos, kuru Indiešu valodā sauc par  – matka. No kura arī radies šīs tekstila šķiedras nosaukums.

  Šajā YouTube video var redzēt, kā šīs zīda šķiedras tiek savērptas vienā pavedienā.

  Matka auduma īpašības:

  • Nedaudz nevienmērīga tekstūra, nedaudz atgādina tvīda audumu.
  • Mazāk spīdīgs nekā Mulberry zīds.
  • Matka zīds ir biezāks, bet tas ir ļoti gaisīgs un viegls.
  • Matka zīda auduma krāsas ir bagātīgas un ar dinamisku nokrāsu.
  • To ir ļoti viegli šūt. To patiesi pati arī izbaudīju šujot sev kleitu no matka zīda un kokvilnas auduma.
  • Radīts bez nežēlības pret dzīvniekiem- “cruelty-free” (gadījumā, ja Tas Tev ir svarīgi).
  • No matka zīda nav atdalīts sericīns (sericīns ir gumijviela, kuru satur zīda kokons), tas man liek domāt, ka matka zīda šūta apģērba velkāšana varētu būt arī vēl labvēlīgāka ķermenim, jo sericīnam piemīt pretmikrobu iedarbība).
  • +piemīt visas pārējās zīda auduma īpašības.
  100% Matka zīda audums, kuru sev pasūtīju no Indijas Anuprerna.com

  Ko šūt?

  Atkarībā no auduma biezuma tas ir plaši pielietojams: kleitām, svārkiem, šortiem, biksēm, blūzēm, bērnu apģērbam arī žaketēm, mājas tekstilam. Uz tā ir viegli arī izšūt, jo tas ir biezāks nekā tradicionālais zīds. Un vispār viegli šujas 🙂

  No strīpainā 45% matka zīda un 55% kokvilnas auduma, kura svars ir 105g/m2, es tikko sašuvu kleitu. Kleitai izmantoju piegrieztni (Delilah dress), kuru ir izstrādājusi sieviete no Latvijas – Daria, viņai ir Etsy šūšanas piegrieztņu veikals ProjectdstudioLV . Kleita izdevās burvīga un es jau nevaru sagaidīt nākamo vasaru.

  Audums ļoti labi drapējas, tajā ļoti skaisti veidojas krokotas detaļas (skaties volānu un piedurknes). Bet tai pat laikā tas arī diezgan labi tur formu, nav pļurzīgs. Un kas pats foršākais, maz burzās. Var, ar roku saspiežot, izveidot burzījumu, bet burzījums ātri pats iziet un strīpās vēl mazāk pamanāms.

  Audumi un sevišķi dažādu kultūru tekstila mantojums ir mana aizraušanās un man patīk tos pētīt un iepazīt. Tāpēc man radās jautājums vai Tev ir interesanti iepazīt šos audumus?

  Varbūt Tev būtu interese par lekciju, kursu vai zoomu, par dažādu valstu tekstila mantojumu un šiem tekstila veidiem, kas vēljoporojām tiek izmantoti un atdzīvināti mūsdienās?

  Raksti savas domas, intereses un vajadzības komentārā, tas palīdzēs man saprast kādu saturu radīt!

  Ja manis veidotais saturs Tev ir noderējis, un vēlies man pateikt “Paldies!”, tad esmu izveidojusi BuyMeCoffee kontu, kurā ir iespēja uzsaukt man kakao (veikt ziedojumu). Es to nelūdzu, bet, ja Tava sirds prasa enerģētiski apmainīties, tad Te ir iespēja :)). Paldies!

  Dalies:
  Par autoru:
  Zanda Baha
  Caur maniem rakstiem Tu uzzināsi, kā sašūt kvalitatīvu apģērbu, kas atspoguļo Tavu būtību. Iepazīsi audumus, kas dziedē mūsu planētu. Un izveidosi ilgtspējīgu garderobi, kas priecēs Tevi ikdienā.
  Birkas
  Arhīvs

  Atbildēt

  Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *