Pēdējo mēnesi, līdz 31. martam piesakies jebkuram Online šūšanas kursam!

  • lv
  • en
  • Krāsošana ar augiem – dzelteno sīpolu mizas

    Mana aizraušanās ar auduma krāsošanu ar augiem aizsākās šajā pavasarī, kad nejauši uzdūros kādam Instagram profilam, kas mani ļoti iedvesmoja arī pašai pamēģināt. Pirms tam biju krāsojusi audumu ar sintētiskajām krāsām un krāsas iegūšana no augiem man bija kas jauns, es pat nevarēju iedomāties, ka no dabas var izgūt tik pasakaini krāšņu krāsu paleti un pats galvenais dabīgu un videi un ķermenim draudzīgu. Šis process ievelk tik pamatīgi, ka gribās izzināt arvien vairāk un vairāk. Tas protams ir salīdzinoši ļoti laikietilpīgs, bet savā ziņā tieši tā lēnā ņemšanās ar augu krāsu materiālu piesaista un liek vēl vairāk sajūsmināties par auduma toņiem, kurus redzu katliņā pamazām iekrāsojoties.

    Pavasarī un vasarā veicu vairākus eksperimentus, kuri diemžēl nav blogā iegrāmatoti, bet tos var apskatīt manā Instagram profilā paskatoties atpakaļ uz vasaras ierakstiem. Esmu pamēģinājusi audumu krāsot gan ar lazdu ziediem, avakado kauliņiem un mizām (par šo es vēl noteikti kaut kad uzraksīšu), papardēm, vītolu lapām, plūmju zariem un lapām, burkānu lakstiem, cūku pupu kātiem un pākstīm u.c.

    Ziema protams ir tas gadalaiks, kad pirmajā brīdī liekas, ka nav ar ko eksperimentēt vai krāsot, bet patiesībā tā nemaz nav, jo mūsu virtuvē ir papilnam krāsošanas materiāla, ja vien mēs par tiem zinām. Un šodien raksts par vienu no tiem.

    Krāsošana ar sīpolu mizām

    Krāsošana ar sīpolu mizām ir ļoti vienkārša. Sīpolus mēs ikdienā lietojam visi un mizas ko citkārt mēs izmetam miskastē vai komposta spainī, labāk ir sakrāt un vēlāk izmantot kā krāsošanas materiālu. Mans sīpolu mizu groziņš nu beidzot bija pilns un sagaidīts īstais brīdis, lai pašai izmēģinātu, kādu toni man izdosies iegūt. Dzeltenā sīpola mizas sniedz krāsu gammu no dzeltena līdz orandžīgi brūnam. Krāsošana ar augiem ir vēl aizraujošāka, tāpēc, ka nevari būt 100% pārliecināts par toni, kādu iegūsi, jo apstākļi no kā atkarīga krāsa ir tik ļoti daudz: auduma veida, auga materiāla daudzums, augsne kādā augs audzis, ūdens sastāvs un krāsošanas ilgums. Es pamazām rakstu arī savu krāsošanas dienaasgramatu, lai vairāk izprastu šo procesu.

    Recepte

    Tev būs nepieciešams:

    • Dabiskas šķiedras auduma gabals – lins, vilna, kokvilna, bambuss, zīds vai cits. Šī nebūs precīza recepte, kur norādīts auduma un sīpolu mizu svars, bet atstāta vieta Taviem eksperimentiem.
    • Katls.
    • Sietiņš.
    • Sīpolu mizas.
    • Koka karote maisīšanai.
    • Gumijas cimdi.
    • Kodinātājs – izmantojot sīpolu mizas nav obligāti, jo krāsai tapat jābūt diezgan noturīgai, kaut gan šo es vēl testēšu, tāpēc 100% nevaru apgalvot. Par kodinātājiem es uzrakstīšu citreiz un šī recepte būs bez kodinātājiem, kaut arī bildēs redzamie audumi pirms tam ir kodināti ar alumīnija acetātu.

    Process:

    • Katliņā liec sīpolu mizas (jo vairāk jo labāk), aplej ar ūdeni, lai tās pilnībā pārklātu.
    • Liec vārīties līdz sasniedz vārīšanās temperatūru, pēc tam nogriez mazāku karstumu un lēni karsē aptuveni 1h, ik pa laikam apmaisot.
    • Novārījumu var atstāt uz nakti mērcēties katlā (tādejādi iegūstot koncentrētāku toni), šajā eksperimentā, es šo soli izlaidu.
    • Izkās šķidrumu caur sietu, ja nepieciešams pielej klāt vēl nedaudz ūdeni un samaisi. Šķidrumam jābūt tik daudz, lai tas pārklātu pēc tam ievietoto audumu.
    • Iepriekš izmazgā audumu un pēc tam to izmērcē ūdenī vismaz 1h tādejādi krāsas tonis būs vienmērīgāks.
    • Šo audumu iemērc katlā ar krāsas šķidrumu un karsē aptuveni no 30-1h, atkarībā cik koncentrētu toni vēlies iegūt. Spajš audums protams būs daudz tumšāks, nekā izšuvis. Ik pa laikam apmaisi ar koka karoti.
    • Audumu izņem no katla un izmazgā ar PH neitrālu mazgāšanas līdzekli. Vari izmantot pat PH neitrālu eko trauku mazgājamo līdzekli vai veļas mazgājamo līdzekli.
    • Izžauj izšūt ne tiešā saulē.

    Krāsošanas process

    Krāsošanas process

    Krāsošanas processBambuss / organiskā kokvilna Zīds

    Mans rezultāts sanāca dzeltenīgi orandži brūna krāsa, atkarībā no auduma veida. Lins un zīds iekrāsojās tumšāki, bet kokvilna un bambuss nedadz gaišāki. Bet kāds rezultāts sanāca Tev?

    Dalies:
    Par autoru:
    Zanda Baha
    Caur maniem rakstiem Tu uzzināsi, kā sašūt kvalitatīvu apģērbu, kas atspoguļo Tavu būtību. Iepazīsi audumus, kas dziedē mūsu planētu. Un izveidosi ilgtspējīgu garderobi, kas priecēs Tevi ikdienā.
    Birkas
    Arhīvs

    Rakstā pieminētie produkti