Dažas nedēļas līdz lielajam satikšanās mirklim un es izdomāju, ka šim bēbītim vēlos sagādāt ligzdiņu mīlīgākai gulēšanai, mazākām robežām plašajā pasaulē pirmajos dzīves mēnešos. Pirmos bērnus izaudzināju bez ligzdiņas, jo par tādām vēl nezināju. Lietoju pakaviņu.
Bet nu populāras ir bēbīšu ligzdiņas un vēlos to nevis tāpēc, ka stilīgi, bet tāpēc, ka bēbīšu ligzdiņā ieguldīti mazulīši jūtas mierīgāki, robežas ir mazākas un tās veicina drošības sajūtu un fizisko attīstību, un ļauj bebītim vieglāk iepazīt un izjust savu ķermeni.
Sākumā vēlējos tādu pasūtīt, bet tādas ligzdiņas, kādas man patīk maksā vismaz 80Eur. Un Tu jau zini, esam taču mēs tādas, kas “gribu pati tādu uzšūt” savam bērnam. Tad nu ķēros pie lietas.
Šuvu ligzdiņu pirmo reizi, bet procesu nodokomentēju, lai arī Tu, ja jūti vēlmi savam mazulim pati uzšūt ligzdiņu, varētu to sašūt sekojot šai instrukcijai.
Materiāli
Lai sašūtu bēbīšu ligzdiņu “standarta +” izmērā, Tev būs nepieciešams:
Ja šūši vienkrāsainu ligzdiņu visu no viena veida auduma – Lina vai kokvilnas audums 1,20m garumā (vismaz 1,40m platumā).
Ja šūsi 2 krāsu ligzdiņu (kā šajā instrukcijā) – Lina vai kokvilnas audums 1,20m garumā (vismaz 70cm platumā) vienā krāsā, kas būs redzams pa ligzdiņas ārpusi un tik pat daudz otrā krāsā, kas būs redzams pa ligzdiņas iekšpusi. Es lina audumu iegādājos Debesu pļavās, lūk mana izvēle te un te.
Lina vai cita aukla 2,5-3m. Man bija iegādāti 2,5, bet ja vēlies lielāku pušķīti, tad iegādājies 3m.
Drošības adata auklas ievēršanai.
Gatava slīpā diega lentīte 2,70m (sagludinātā veidā ~1,8cm plata) vai audums lentītes izveidošanai.
Diegs nr120.
Šujmašīnas Standard vai Universal adata 80 vai 90 nr., atkarībā no izvēlētā auduma biezuma. Es šuvu ligzdiņu no mīksta lina un izmantoju 80. izmēra adatu, stepējot matracīti 90 izmēra adatu.
Slēptais rāvējslēdzējs 30-35cm, rāvējslēdzēja pēdiņa vai slēptā rāvējslēdzēja pēdiņa.
Gludeklis.
Šujmašīna.
Kniepadatas.
Auduma marķieris, drēbnieka krīts vai ziepe.
Ar roku šujamā adata.
Papīrs piegrieztnes izveidošanai.
Lina matracītim:
Lina vai kokvilnas audums 80x80cm.
Lina mīkstinājums ~1,50m garš (daudzums var variēt, atkarībā cik kārtās liksi; es liku 8 kārtās), es pirku Rīgas ādās. Rīgā, Blaumaņa ielā 6. Der arī cits mīkstinājums: kokvilnas vai vilnas.
Slīpā diega lentīte 5cm plata un 2,10m gara.
Izmaksas
Lina audums, aukla + pildījums bortiņiem+siltinājums matracītim = līdz 35Eur.
Izveido piegriezti
Izveido papīra ligzdiņas piegrieztni atbilstoši attēlā redzamajiem lielumiem (nogriežņu garumi un riņķa līniju rādiussi redzami attēlā).
Piegriez detaļas
Piegriez 2gb ligzdiņas pamatdetaļas no auduma, liekot piegrieztni uz auduma locījuma un pievieno 1cm vīles, ligzdiņas apakšējā taisnajā vīlē 1,5cm (jo tur šūsim slēpto rāvējslēdzēju). Ja šuj no 2 krāsu audumiem piegriez pa vienai detaļai no katras krāsas, kopā 2gb.
Izveido slīpā diega lentīti
Ja slīpā diega lentīti veidosi pati, tad piegriez auduma sloksni slīpajā diegā priekš slīpā diega lentītes izveidošanas: 2,8m garu un 3,6cm platu. Vari piegriezt vairākas īsākas slīpā diega lentītes un sašūt kopā to galus.
Lai sašūtu kopā galus, saliec slīpā diega lentīti ar auduma labajām pusēm kopā, kā parādīts attēlā un nošuj ar šujmašīnas taisno dūrienu pa diognāli (sarkanā līnija attēlā).
Nogriez lieko vīli, atstājot 0,6-0,7cm vīlīti.
Vīli atgludini vaļā.
Sagludini slīpā diega lentīti izmantojot 18mm slīpā diega lentītes veidotāju (Bias tape maker), vai arī manuāli nogludinot katru garāko malu uz centru tā, lai rezultātā abas malas centrā gandrīz satiktos (ar 2mm atstarpi).
Ligzdiņas šūšanas secība
Nolīmē ar līmauduma sloksni apakšējo taisno vīli no auduma kreisās puses (abām detaļām), kur vēlāk tiks iešūts slēptais rāvējslēdzējs.
Saliec ligzdiņas pamatdetaļas ar auduma labajām pusēm kopā, saspraud ar kniepadatām viscaur pa perimentru.
Nošuj ar 1cm vīli, atstājot vaļā neaizšūtu apakšdaļas centru un vēl nedaudz no “kājiņam” (skat attēlu). Vari katrā pusē vēl pa kādiem 3-4cm atstāt vairāk vaļā, jo es beigās paārdīju vaļā, jo grūti bija ievietot pildījumu pa tik mazu atveri.
Atgludina pa perimentru nošūto vīli vaļā. Lai būtu vieglāk atgludināt izliektās vīles, izstrādājumu liec uz piedurkņu gludināmā dēļa – buka.
Izvērs ligdiņu uz labo pusi.
Piešuj slīpā diega lentītes tunelīti, kur tiks vērts iekšā striķītis:
Sāc no vienas “kājiņas vidus”, kā parādīts attēlā. Slīpā diega lentītes galu ~ 1cm ieloki uz iekšu un piespraud tieši pa virsu savienojošai vīlei.
Piešuj 1mm no vienas slīpā diega lentītes malas un no otras slīpā diega lentītes malas, viscaur pa perimentru līdz otras ligzdiņas “kājiņas” vidum.
Ar drošības adatu vai speciālo ievērēju iever aukliņu, ar kuru vēlāk savilksi un sasiesi ligzdiņu.
Izvērs ligzdiņu atkal uz kreiso pusi, apmetini taisnās malas ar overloku vai šujmašīnas “zigzagu” vai overloka imitācijas dūrienu.
Aizšuj ciet no katras malas, kādus 2,5 cm (taisnajai malai 1,5cm vīļu attālumā). Kā parādīts attēlā.
Nogludini katras malas 1,5cm vīles tiesu. Ar marķieri atzīmē atveres sākumu un beigas.
Ar slēptā rāvējslēdzēja zobiņiem uz augšu un mēlīti uz leju, noliec rāvējslēdzēju pa virsu un atzīmē sākumu un beigas arī uz rāvējslēdzēja.
Atver rāvējslēdzēju vaļā un savienojot kontroliezīmes piespraud katru rāvējslēdzēja malu tikai pie vīļu uzlaides malas, tā lai rāvējslēdzēja zobiņi atrastos līdz ar vīles nogludināto rievu.
Piediedz ar roku slīpo piediegumdūrienu. Tas nodrošinās, ka šujot iekšā rāvējslēdzēju, tad neizbīdīsies un rezultāts būs precīzāks, nekātikai saspraužot ar kniepadatām.
Nošuj katru rāvējslēdzēja malu vislabāk ar slēptā rāvējslēdzēja pēdiņu, tuvu gar rāvējslēdzēja zobiņiem. Ja nav slēptā rāvējslēdzēja pēdiņa, šuj ar parastā rāvējslēdzēja pēdiņu. Bernina šujmašīnai slēptā rāvējsledzēja pēdiņa ir 35. pēdiņa, bet parastā rāvējslēdzēja pēdiņa ir 4. pēdiņa.
Ja vēl grūti saprast, kā iešūt slēpto rāvējslēdzēju, skaties šo sen manis izveidoto instrukciju vai arī pievienojies šūšanas iesācēju online kursam, kurš atkal būs pieejams 2019.g. rudenī, kur es to demonstrēju arī video variantā.
Izvērs ligzdiņas ieapaļos galus uz kreiso pusi un iešķel stūrus, kā parādīts attēlā. Ja Tev audums ir “pašķidrs” to stūri iespējams sākumā vajadzēja nolīmēt ar līmauduma kvadrātiņu. Es nenolīmēju un ceru, ka neizplīsīs 🙂
Pēc tam izvērs atpakaļ.
Izklāj ligzdiņu plakaniski uz galda un nogludini ar rokām abus slāņus, lai nebūtu nekādi nelīdzenumi.
No ārmalas viscaur atmēri 15cm un atzīmē nošūšanas līniju. Vai arī no piegrieztnes izgriez centrālo daļu un uzliec šablonu uz ligzdiņas un novelc ar auduma marķieri vai krītu piešūšanas līniju (līnija attēlā atzīmēta ar sarkano krāsu).
Pa atstātajām atverēm katrā “kājiņas” malā piepildi ligzdiņu ar sintepona vai citu pildījumu. Es lietoju sintepona pildījumu, kuru var nopirkt uz metriem, bet liekot iekšā to saplūkāju, lai mīkstāks. Iegādājos 4m, bet nedadz pietrūka, tāpēc pašos galos ieliku citus “random” mājās atrastos vilnas, viskozes pildījumus un pat sagrieztus flīsa gabaliņus.
Ligzdiņu jāpiepilda ir diezgan cieši, lai bortiņi stingri turētos.
Kad ligzdiņa piepildīta, aizsprad ar kniepadatām brīvos, neaizšūtos galus un aizšuj ar roku dūrieniem. Īpaši cieši aizšuj pašu stūrīti, kuru iegriezām, lai tas neatirtu.
Ligzdiņa ir gandrīz gatava, atliek tikai sagatavot matracīti, kuru ielikt cetrālajā daļā. Ir 3 varianti:
Vai nu izgriez no parolona matracīti tādā izmērā, kā piegrieztnē centrālā daļa: 18*2=36cm platu un 77cm garu ar noapaļotu galu. Tā izgriešanai izmanto šablonu no piegrieztnes. Porolonu vari meklēt audumu veikalos, es redzēju pat Jelgavas audumu veikalā, Pētera ielā 1.
Sašuj matracīti, kuru likt ligzdiņai pa virsu.
Ievieto iekšā porolona matracīti un pa virsu uzliec sašūto matracīti.
Kā sašūt pa virsu liekamo matracīti?
Es gatavā veidā uzšuvu matracīti ar izmēriem 36x75cm un 1 noapaļotu galu kā ligzdiņai. Lai sašūtu matracīti:
Izgriez 2 auduma gabalus nedaudz lielākā izmērā 40×77.
Izgriez tik pat lielu siltinājuma kārtu. Man bija 8 kārtās salocīts paplāns lina siltinājums. Iepriekš pārbaudi vai Tava šujmašīna tiek galā ar tik daudz kārtu cauršūšanu, cik vēlies sašūt.
Viscaur caurspraud visas kārtas ik pa gabaliņam ar kniepadatām.
Savelc paralēlas līnijas pa kurām šūsi, es šuvu pa līnijām ik pa 10 cm attālumā starp līnijām. Pirmo līniju šuvu matracīša centra un tad virzījos uz vienu sānu. Ja tavai šujmašīnai ir augšējā transportiera pēdiņa (Walking foot), vari izmentot to. Es izmantoju pēdiņu taisnajam dūrienam, kurai ir tikai neliels caurumiņš vidū, dēļ kā tā arī labāk tiek galā ar bieziem materiāliem. Berninas šujmašīnai “Jeans foot” Nr. 8.
Šujot turi cieši izstrādājumu ar abām rokām, ar labo priekšpusē un ar kreiso aizmugurē un vienmērīgi izstieptu turi un palīdzi virzīt uz priekšu, bet saglabā savās kustībās vienmērīgumu, lai dūrieni būtu vienāda garuma.
Lai matracītis palīstu zem šujmašīnas, sarulē to.
Tādā veidā nostepē visu matracīti.
Uzliec pa virsu izgrieztu piegrieztnes iekšejo daļu, kā šablonu matracītim un pārzīmē to, un izgriez.
Tālāk atliek apstrādāt maliņas ar dubultu slīpā diega lentīti. Slīpā diega lentītes platums nesagludinātā veidā ir 5cm un 2,10m gara. Lai to sagludinātu vari izmantot slīpā diega lentītes veidotāju ar izmēru 2,5. Sagludināt to un pēc tam vēl reiz visā garumā pārgludināt to uz pusēm. Man palaimējās, jo atradu pieskaņoti brūnas krāsas lina slīpādiega lentīti, kuru biju sagatavojusi pirms pāris gadiem, kad šuvu šo pamperu somu savam dēliņam.
Sāc spraust no matracīša taisnās malas vidus, piespraud to visapkārt matracīša malai, liekot lentītes atlocītu labo pusi pret vienu no matracīša malām. Matracīša griezuma malai, jāsakrīt ar lentītes griezuma malu.
Kad visapkārt nosprausts, atstāj kādus 5-10cm garu slīpā diega lentas galu.
Vari spraust ar kniepadatām vai ar klipšiem “Wonder clips”.
Matracīša taisnos stūrus izvēlējos arī veidot nedaudz ovālus, lai vieglāk piešūt slīpā diega lentīti. Piešuvu un pēc tam matracīša stūrus piegriezu.
Sāc šut no viena lentas gala ~7cm nostāk no lentas gala, šuj viscaur pa tuvako iegludināto rievu uz slīpā diega lentītes un arī pabeidz ~7cm no otra lentas gala.
Tālāk savieno slīpā diega lentītes galus, līdzīgi, kā rādīju iepriekš priekš pirmās slīpā diega lentītes.
Pabeidz piešūt slīpā diega lentīti nepiešūtajā daļā. Tu esi piešuvusi vienu lentītes malu pie matracīša. Izgriez matracīša stūrus noapaļotus.
Aploki slīpā diega lentīti apkārt matrača griezuma malai tā, lai 1mm nosegtu tikko nošūto vīli un piespraud ar kniepadatām vai klipšiem.
Lentītes otru brīvo malu labak piešūt ar roku dūrieniem jo dēļ matracīša biezuma to būs grūtāk precīzi izdarīt ar šujmašīnu.
Ja gaījumā šuj ar šujmašīnu, tad iesaku piediegt sākumā ar roku dūrieniem un tad šūt 1mm attālumā no nolocītās malas, otrā pusē dēļ biezuma varbūt sanāks, varbūt nesanāk vīle pa “grāvīti”.
Ja šūsi ar roku dūrieniem, tad:
Kaut kur zem lentītes paslēp mezglu un izdur adatu no matracīša 1mm no vīles.
Tad perpendikulāri uz leju iedur lentītē 1mm no lentītes malas un tad starp slāņiem slidini adatu kādus 5-7mm pa kreisi un izdur adatu ārā no matracīša (atkal 1mm no vīles).
Atkārto šos soļus, kamēr lentītes piešūta viscaur pa matracīša ārmalu.
Matracītis gatavs!
Sagatavo ligzdiņu gatavu lietošanai
Pavelc aiz aukliņas abiem galiem un izveido ligzdiņas formu.
Ja Tev ir parolona vai cita materiāla ievietojamais matracītis, tad atver rāvējslēdzēju un ievieto matracīti.
Ligzdiņai pa virsu liec tikko sašūto matracīti.
Sasien ligzdiņu un priecājies par paveikto!
Dalies:
Par autoru:
Zanda Baha
Caur maniem rakstiem Tu uzzināsi, kā sašūt kvalitatīvu apģērbu, kas atspoguļo Tavu būtību. Iepazīsi audumus, kas dziedē mūsu planētu. Un izveidosi ilgtspējīgu garderobi, kas priecēs Tevi ikdienā.