Poliesters ir visizplatīkākā šķiedra apģērbu ražošanā. No tās tiek ražoti 100% poliestera audumi, kā arī jauktas šķiedras audumi, kur sastāvā ir poliesters.
Varbūt esi manījusi reklāmas, kur piedāvā Zīda audumus ar brīnišķīgām apdrukām. Taču pievērs uzmanību vai šis audums ir no dabiskā zīda šķiedrām vai tomēr poliestera šķiedrām.
Auduma sortiments un auduma sastāvs nav viens un tas pats!
Poliesters ir sintētiska šķiedra, kas ražota no naftas, neatjaunojama fosilā kurināmā. Poliestera ražošanā atmosfērā tiek izplatīti kaitīgi toksīni, kas ir bīstami gan cilvēkam, gan ekosistēmai. Poliestera ražošana ir arī ļoti energoietilpīga.
Laika gaitā, no poliestera rašanās brīža ~ 1950. gadiem, modes industrijā ir bijuši brīži, kad poliesters tiek izcelts saulītē un brīži, līdz naidam pret poliesteru ap 1980. gadu un atkal tā atdzimšanu mūsdienās.
Kad poliesters tika izgudrots sākumā patērētāji, protams bija sajūsmā par poliestera šķiedru un priekšrocībām, ko tā sniedz. It sevišķi, kas attiecas uz mazāku auduma burzīšanos. Tomēr pēdējās desmitgades laikā ir lielāka skaidrība par šīs sintētiskās šķiedras kaitīgo ietekmi uz vidi un patērētāju attieksme pret poliesteru būtiski mainās.
Šī šķiedra dabā bioloģiski praktiski nesadalās, jeb sadalās ļoti, ļoti lēni. Ir nepieciešami vairāk kā 200 gadi, lai poliesters dabā sadalītos.
Vēl viens no negatīvajiem aspektiem ir mikroplastmasa. Piemēram, katru reizi, kad mēs mazgājam sintētiskā flīsa jaku, tā izdala 1,7g mikroskopiskas plastmasas šķiedras, kas nonāk upēs un okeānos un pēc tam mūsu pārtikas ķēdē. Iedomājies, ka mēs ēdam zivis, kas barojas no šīs mikroplastmasas. Sīkāk vari izlasī pētījumu par šo te.
Poliestera šķiedra bieži vien tiek sajaukta ar citām dabiskām šķiedrām, lai samazinātu apģērba izmaksas. Kā arī, lai mainītu dabisko audumu īpašības, ja klāt ir piejaukts poliesters. Piem. poliesteru sajaucot ar kokvilnu, tiek samazināta šķiedras saraušanās, palielinās izturība un audums mazāk burzās.
Man pašai audumu skapī stāv vēl daži poliestera audumi no “vecajiem” laikiem, kad vēl nezināju par tā slikto ietekmi uz apkārtējo vidi. Agrāk to uzskatīju par audumu, kurš ne pārāk labi elpo, bet toties neburzās, kas likās būtiski svētku tērpiem.
Tomēr ar šī laika saprašanu es labāk svētku tērpu šūtu piem. no lina vai kokvilnas, bet izvēlētos modeli, kuram piestāv būt nedaudz arī saburzītam. Bet toties elpojošam un pret dabu daudz saudzīgākam.
Man praktiski nav poliestera šķiedras vieglā apģērba tāpēc es pati šeit ieteiktos palīgpiederumus nelietoju (ne Guppy Friend, ne Cora Ball), bet vairākās vietās esmu lasījusi šos ieteikumus, tāpēc padalos, varbūt Tev noder.
Kad mūsu apģērbs, ražots no sintētiskās šķiedras ir noklapojis, mēs ar to gandrīz neko nevaram darīt. Šādu apģērbu šobrīd ir gandrīz neiespējami pārstrādāt, jo bieži vien apģērbs ir jauktas šķiedras, tai skaitā poliestera. Dažas kompānijas šobrīd strādā pie tehnoloģijas, lai šāda pārstrāde nākotnē būtu iespējama.
Šobrīd pārstrādātais poliesters tiek ražots no PET pudelēm, iegūstot rPET, no kura tiek savērpta poliestera šķiedra. Bet ja tā tiek sajaukta ar citu šķiedru, lai ražotu jaunu audumu, tad atkal nākotnē pastāv grūtības tai tikt atkārtoti pārstrādātai. Šobrīd pasaulē pastāv mazāk kā 1% no tekstila uz tekstilu pārstrāde.
Ja tomēr izvēlies poliesteru, cik iespējams izvēlies pārstrādātu poliesteru, jo tādejādi vismaz tiek izmantotas nevajadzīgas PET pudeles otreizējai lietošanai. Šajā video klipā vari redzēt procesu, kā PET pudeles tiek pārstrādātas iegūstot rPET šķiedru un jaunu poliestera audumu.
Mettler SERACYCLE pārstrādāta poliestera diegus atradīsi ZanziBach veikalā.
rPET GUTERMANN šūšanas diegus meklē Debesu pļavas interneta veikalā.
Pārstrādāta poliestera elastīgās mežģīnes meklē tepat ZanziBach audumu veikalā.
Es vienmēr meklēju alternatīvas. Protams alternatīvu poliestera īpašībām grūti ir atrast. Tā kā lielāko daļu savu apģērbu šuju pati, jo tas man sagādā prieku, tad es meklēju tieši audumu, nevis gatavo izstrādājumu. Man grūtības sagādā atrast audumu, no kā šūt piem. peldkostīmus un sporta apģērbu un virsapģērbu, bet, kurš būtu dabai draudzīgāks. Atzīšos, ka šogad vēl nopirku tieši vienu poliestera peldkostīma audumu (ceru, ka pēdējo), tas gan vēl jāsašuj.
Sporta apģērbam pēdējā laikā man izdodas atrast alternatīvas. Nesen uzšuvu sev legingus no kaņepju+organiskās kokvilnas+ nedaudz elastāns trikotāžas. Šie legingi ir tik ērti un elpojoši, ka tos nēsāju gandrīz katru dienu ne tikai sportam, bet arī pa mājām. Kaņepju trikotāžu var iegādāties arī pie ZanziBach.
Legingu un citu apspīlētu apģērbu šūšanai es izvēlos organiskās kokvilnas trikotāžu, tencel trikotāžu, kaņepes vai citas dabīgas šķiedras trikotāžu, kur klāt būtu 3-8% elastāns. Elastāns dod iespēju, šim materiālam pēc izstiepšanas atkal sarauties un labi piegult augumam.
Dabai draudzīgi materiāli virsdrēbju šušanai Latvijā gan vēl nav pieejami, bet mani meklējumi nebeidzas, tāpēc ceru, ka drīzumā atradīsim kādu alternatīvu. Bet vienmēr jau arī pastāv iespēja sašūt vilnas mēteli un vējjaku meklēt lietotu.
Kādas ir Tavas attiecības ar poliesteru? Vai novērtē tās īpašības, ko sniedz šī šķiedra, vai varāk saskati tikai negatīvo pusi?