Pēdējo mēnesi, līdz 31. martam piesakies jebkuram Online šūšanas kursam!

 • lv
 • en
 • Šūšana iesācējiem – 4 vienkāršas šujmašīnas vīles

  Ar  meitenēm, kas nāk pie manis mācīties šūt no pašiem pamatiem, pirmajā nodarbībā mēs parasti apskatam šujmašīnas funkcijas un iemācamies ar to darboties un pēc tam sākam mācīties dažādas vīles. Vīle ir pamata konstrukcijas elements, lai tērps vispār turētos kopā. Apgūstot  vien dažas vīles jau ir iespējams darināt vienkāršākos apģērba gabalus. Vīle veidojas divas apģērba detaļas savienojot ar šuvi, mūsdienās mēs to daram ar šujmašīnu, bet protams to var šūt arī ar rokām. Starp citu šūšana ar rokām ir ļoti meditatīva un to dara arī mūsdienās. Ja ir interese, vari ielūkoties Alabama Chanin zīmola darinātajos tērpos, kur lielākā daļa tiek šūta ar rokām. Esmu sajūsmā par šo zīmolu un tā “Slow” modes filozofiju. Bet ne par to šodien ir raksts. Šajā bloga ierakstā stāstīšu par pamata vienkāršām savienojuma vīlēm, kuras šujam ar šujmašīnu.

  Vienkāršā savienojuma vīle nogludināta uz vienu pusi

  Lai izveidotu šādu vīli, izmanto taisno šujmašīnas dūrienu. Vīles uzlaide* ir no 0.8-1.5cm (pieaugušo apģērbā visbiežāk 1.5cm).  To pielieto detaļu savienošanai plānākos audumos.

  Vīles uzlaide ir apģērba detaļai pievienots platums pie sašūšanas līnijas, lai apģērba detaļas varētu savienot kopā.

  savienojuma vīle

  1. Divus auduma gabalus saspraud kopā ar kniepadatām, savienojot griezuma malas. Kniepadatas var likt paralēli vai perpendikulāri vīlei. Ja kniepadatas liec paralēli, tad šujot, tās obligāti ir jāņem ārā tiklīdz šujmašīnas pēdiņa tuvojas konkrētai kniepadatai. Ja kniepadatas liec perpendikulāri, tad tām var (bet nav ieteicams) šūt pāri, taču tuvojoties kniepadatai jāšuj ir ļoti lēni, lai nenolauztu šujmašīnas adatu. Iesācēji vīli iepriekš var sadiegt ar roku sadiegumdūrienu.
  2. Nošuj vīli ar taisno dūrienu, vīles abos galos vīli nostiprinot ar „turpu šurpu”*.
  3. Vīles malas apstrādā kopā ar zigzag šuvi vai kādu citu no malu apmetināšanas šuvēm, vai overloku.
  4. Vīli nogludini uz vienu pusi.

  Vīles gludināšanu jeb presēšanu veic sākotnēji nogludinot no auduma kreisās puses, vislabāk caur mitru drāniņu un tikai pēc tam no auduma labas puses, vīli nogludinot uz vienu pusi caur mitru drāniņu.

  Vienkārša savienojuma vīle nogludināta

  Vīles nostiprināšana ar “turpu šurpu” – sākot šūt vīli, izpildi 3-4 dūrienus uz priekšu, tad to pašu dūrienu skaitu atpakaļgaitā un pēc tam šuj vīli līdz galam uz priekšu. “Turpu šurpu” izpildi arī vīles beigās nostiprinot vīli, lai tā neizirtu.

  Sākot šūt, iesaku nesākt no pašas malas, bet tādā attālumā, lai adata ieietu audumā kādi 2-3 mm no malas un sākumā šujot pieturēt aiz abiem diegiem un nedaudz pavilkt, tādejādi palīdzot šujmašīnai uzsākt šūšanu un tikt pāri malai. Pretējā gadījumā var tikt ierauti diegi un mala neizskatīsies labi.

  Vienkāršā savienojuma vīle atgludināta

  Lai izveidotu šādu vīli, izmanto taisno šujmašīnas dūrienu. Vīles uzlaide no 1.5-2.0 cm. To pielieto detaļu savienošanai biezākos audumos kā arī plānos audumos, ja nepieciešama atgludināta vīle (piem. kleitā vai svārkos aizmugurējā vīle, ja aizmugurē ir rāvējslēdzējs).

  savienojuma vīle

  Vīli šuj tāpat kā iepriekšējo vīli tikai šo vīli atgludini vaļā. Sākotnēji nogludini no auduma kreisās puses, caur mitru drānu un pēc tam no kreisās puses ar pirkstiem paver vaļā vīli un nogludini ar gludekļa galu. Beigās vīli nopresē no auduma labās puses, caur mitru drānu.

  Šai vīlei malas apstrada katru atsevišķi ar zigzag šuvi vai kādu citu no malu apmetināšanas šuvēm, vai overloku.

  Vienkārša savienojuma vīle atgludināta

  Savienojuma nošūtā vīle

  Lai izveidotu šādu vīli, izmanto taisno šujmašīnas dūrienu. Vīles uzlaide no 1-1.5cm. Pielieto detaļu savienošanai, ja nepieciešama izturīga vīle vai grūti gludināmiem audumiem, vai, ja pēc modeļa paredzētas dekoratīvas nošuves (piem. kā džinsu biksēm sānu vīle).

  savienojuma vīle

  Vīli sašuj, kā vienkāršo savienojuma vīli, nogludini uz vienu pusi. No auduma labās puses gar vīli nošuj 1-3 dekoratīvas šuves atkarībā no paredzētā modeļa. Ja dekoratīvās nošuves ir kā dizaina elements, tad dekoratīvajām nošuvēm var izvēlēties biezāku dekoratīvu diegu vai citas krāsas diegu. Ja diegs ir biezāks (piem. džinsa biksēm), tad izvēlas arī lielāku dūriena garumu, nekā savienojuma vīlēm (piem. 2.5mm vietā 3.5mm). Un jo biezāks dekoratīvais diegs, jo jāizvēlas lielāks dūriena garums. Par dekoratīvajām nošuvēm pat varētu izveidot atsevišķu bloga ierakstu, jo tas ir viens no elementiem, kas var padarīt apģērbu īpašu. Vari aplūkot pirms vairākiem gadiem manis šūtu džinsa jaku, kur dekoratīvās nošuves esmu izmantojusi kā dizaina elementu. Un šo pirms 7 gadiem šūto jaku es vēljoprojām šad tad uzvelku :).

  Šujot nošuves, var izmantot arī speciālu pēdiņu, kas palīdzēs virzīt adatu vienādā attālumā no “grāvīša” – vīles savienojuma. Par šīs pēdiņas funkcijām uzrakstīšu citā bloga ierakstā.

  Savienojuma nošūtā vīle

  Savienojuma atšūtā jeb nostepētā šuvumvīle

  Lai izveidotu šādu vīli, izmanto taisno šujmašīnas dūrienu. Vīles uzlaide  no 1.5-2cm. Pielieto detaļu savienošanai grūti gludināmiem audumiem vai, ja pēc modeļa paredzētas dekoratīvas nošuves, izmanto arī mājas tekstilistrādājumu šūšanā. Un jo biezāks dekoratīvais diegs, jo jāizvēlas lielāks dūriena garums.

  savienojuma vīle

  Vīli sašuj, kā vienkāršo savienojuma vīli, atgludini. No auduma labās puses nošuj 1 dekoratīvu šuvi uz katru pusi no savienojuma šuves. Ja dekoratīvās nošuves ir kā dizaina elements, tad dekoratīvajām nošuvēm var izvēlēties biezāku dekoratīvu diegu vai citas krāsas diegu. Ja diegs ir biezāks (piem. džinsa biksēm), tad izvēlas arī lielāku dūriena garumu, nekā savienojuma vīlēm (piem. 2.5mm vieta 3.5mm). Un jo biezāks dekoratīvais diegs, jo jāizvēlas lielāks dūriena garums.

  Savienojuma atšūtā vīle

  Dalies:
  Par autoru:
  Zanda Baha
  Caur maniem rakstiem Tu uzzināsi, kā sašūt kvalitatīvu apģērbu, kas atspoguļo Tavu būtību. Iepazīsi audumus, kas dziedē mūsu planētu. Un izveidosi ilgtspējīgu garderobi, kas priecēs Tevi ikdienā.
  Birkas
  Arhīvs

  Atbildēt

  Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *