Pēdējo mēnesi, līdz 31. martam piesakies jebkuram Online šūšanas kursam!

  • lv
  • en
  • Viskozes audums un dabai draudzīgas alternatīvas

    Viskoze kādu laiku ir bijis viens no maniem mīļākajiem audumu veidiem, jo to agrāk uzskatīju par gandrīz dabisku, jo tas ir ražots no celulozes – koksnes. Man patīk tā tekstūra, zīdam līdzīgais slidenums, vieglums un atvēsinošais efekts. Un, kas ir pats iepriecinošākais, tā cena ir daudz zemāka nekā dabiskajam zīdam.

    Šis audums ir tāds “tricky”, jo bieži vien mēs to gribam dēvēt par dabisku. Jā, tas ir ražots no darbiska materiāla – koksnes- taču, lai iegūtu viskozes auduma šķiedru, tā ražošana iekļauj daudz ķīmisku vielu un ne tās draudzīgākās gan cilvēkam, gan dabai. Kas mani darīja bažīgu bij tas, ka daži no šiem audumiem pirms pirmās un arī otrās mazgāšanas nepatīkami smirdēja pēc ķimikālijām.

    Manu pēdējo gadu meklējumi par dabai un ķermenim draudzīgajiem audumiem atklāja pavisam citu patiesību par veco, labo viskozi, kuru pazīstam līdz šim (citviet minēšu kā “konvenciālo viskozi”).

    Nesen izlasīju grāmatu “The Conscious Closet”, kuru sarakstījusi Elizabeth L.Cline un šī grāmata man vēl reiz atvēra acis uz to, ko jau pa ausu galam biju dzirdējusi par viskozi un ieinteresēja ienirt vēl dziļāk viskozes un dabai draudzīgu alternatīvu audumu izpētē. Citos turpmākos rakstos runāšu vēl par citiem audumu veidiem un to ietekmi uz vidi un cilvēku.

    Viskozes īpašības

    Viskozei ir lieliskas raksturīpašības, kas padara to populāru un iecienītu šuvēju un velkātāju vidū:

    • universāla un audumos lieliski miksējama kopā ar citām šķiedrām
    • elpojoša
    • neaiztur ķermeņa siltumu
    • skaisti drapējas
    • lieliska krāsu noturība
    • lieliskas mitruma apsorbēšanas spējas
    • ļoti gluda
    • viegla
    • spēcīga un izturīga
    • mīksta un ērta
    • neuzkrāj statiku
    • lētāka nekā kokvilna vai zīds.

    Viskozei piemīt arī dažas negatīvās īpašības:

    • bieži vien mazgājot saraujas, tāpēc pirms šuj no viskozes iepriekš audumu noteikti izmazgā
    • viegli burzās
    • audums ātrak nolietojas gaismas iedarbībā
    • zemākas klases viskoze ātri savelsies
    • uzņēmīga pret pelējumu
    • kad mitrs, tad šķiedra paliek neizturīgāka.

    Kas ir viskoze?

    Kas tad ir viskoze un cik patiesībā tālu no “dabiska” vai “zaļa” tā ir?

    Viskozes audums bieži vien liek mums apjukt vai tas ir dabisks vai tomēr mākslīgs. Viskoze tomēr skaitās mākslīgs audums, kas tiek ražots no dabā sastopamās koksnes, kas tiek ķīmiski izšķīdināta, lai pēc tam iegūtu šķiedru. To nevar pieskaitīt pie dabiskiem materiāliem, kā piemēram kokvilnu vai linu, bet arī ne pie sintētiskajiem materiāliem, kā piemēram poliesters.

    Tā tiek ražota no konsnes masas visbiežāk no ātri augošiem kokiem dizskābarža, eikalipta vai bambusa. Viskoze bioloģiski sadalās tāpēc var likties, ka tā ir dabai draudzīga. Ir nepieciešamas vien 1-6 nedeļas, lai viskoze dabā sadalītos.

    Viskoze dabā sadalās 1-6 nedēļu laikā (attēls no Fashion Revolution)

    Viskozes ražošana ir ļoti koncentrēta industrija un aptuveni 80% no visa viskozes auduma tiek saražota 10 lielākajos auduma ražošanas gigantu kompānijās. Austrijas Lenzing un Indijas Aditya Birla ir lielākie no šiem tekstila gigantiem. Lielākā daļa no rūpnīcām, kurās tiek izšķīdināta koksne, lai iegūtu šķiedras pavedienus atrodas Brazīlijā, Indonēzijā un Kanādā, bet pats audums pārsvarā tiek ražots Ķīnā.

    Dati iegūti no grāmatas “The Conscious Closet”.

    Konvenciālās viskozes ietekme uz vidi

    Iepriekš uzkaitīju daudzus viskozes auduma labās īpašības. Bet, kas tad padara viskozes audumu par dabai nedraudzīgu? Jā, tā ir ražota no koksnes, kas ir dabisks materiāls, bet, lai saražotu viskozes audumu ir jāpatrē daudz enerģijas. Viskozes ražošanai ir lielāka globālās sasilšanas ietekme nekā poliestera un kokvilnas ražošanai. Un ražošanas process ir tik neefektīvs, ka 70% no koksnes aiziet atkritumos un tikai 30% tiek reāli izmantoti.

    Ražošanā tiek izmantotas daudz bīstamas ķīmiskas vielas, tostarp liels daudzums balinātāju un citas toksiskas ķīmiskas vielas, kas pakļauj darbiniekus, kas strādā šajās ražotnēs, neiroloģiskām saslimšanām, vēža riskam un citām slimībām.

    Viskozes ražošana arī palielina mežu izciršanu. Saskaņā ar Canopy pētījumu (tā ir bezpeļņas organizācija, kas strādā, lai aizsargātu pasaules senos un apdraudētos mežus) vairāk kā 150mlj. koku tiek izcirsti katru gadu un pārvērsti viskozes audumā un daudzi no šiem kokiem nāk no izzūdošām ekosistēmām. 45% no visa saražotā viskozes daudzuma, tiek ražoti no kokiem, kas nāk no seniem un apdraudētiem mežiem, tādiem kā Indonēzijas, Kanādas un Amazones.

    Dati iegūti no grāmatas “The Conscious Closet” un Canopy pētījumiem.

    Tāpēc tagad es sargos no maldinošajiem saukļiem par viskozi , kas ir it kā “dabisks”, “videi-draudzīgs” vai “koksnes audums” un pirms pērku jaunu viskozi, papētu sīkāk no kurienes tā nāk, kā tiek ražota un kādi sertifikāti ir piešķirti audumam.

    Celulozes šķiedru veidi

    Runājot par viskozi, jeb celulozes šķiedru mēs bieži vien dzirdam vairākus terminus. Kādi tad ir celulozes šķiedru veidi, no kuriem iespējams saražot audumu? Un te es runāšu par no celulozes iegūtu šķiedru, neviss par viskozes audumu. Jo pats audums var tikt austs no 100% viskozes šķiedras vai tikt sajaukts kopā ar citu šķiedru.

    Viskoze (viscose/rayon). Angļu valodā izmanto terminu “viscose” vai “rayon”. Rayon terminu vairāk izmanto ASV, bet viscose vairāk lieto Eiropā. Abi šie vārdi apzīmē vienu un to pašu viskozes veidu. Konvenciālā viskozes ražošanā bieži vien tiek izmantotas kaitīgākas ķīmiskas vielas salīdzinājumā ar tālāk uzskaitītajiem viskozes veidiem, kas ir dabai draudzīgāki. Kas ir skumīgākais, ka šāds viskozes tirgus aizņem aptuveni 70% no kopējā viskozes tirgus. Šis ir tas viskozes audums, ko pārsvarā redzat audumu veikalos ar sastāvu viskoze.

    Tencels jeb Liocels (Tencel jeb Lyocell). Modernāks un dabai draudzīgāks veids no viskozes ražošanas veidiem. Ražošanā tiek izmantoti atbildīgi administrētās mežsaimniecībās ātri augošie eikalipta koki un citi koki (turpretī parastā viskoze bieži vien no apdraudētiem mežiem). Un ķimikālijas, kuras tiek lietotas šī auduma ražošanā tiek stingri kontrolētas un tiek pārstrādātas slēgtā ciklā un netiek izlaistas apkārtējā vidē. 99% ūdens un šķīdinātāji, kas tiek lietoti ražošanā tiek pārstrādāti un lietoti atkārtoti. Šī šķiedras ražošana ir dabai draudzīgāka nekā kokvilnas auduma ražošana, tieši dēļ slēgtā cikla un patērētājs var būt pārliecināts, ka šīs šķiedras ražošana dabai nekaitē. Šim audumam ir arī uzlabotas īpašības nekā “parastajai” viskozei. Lenzing Tencel šķiedra ir sertificēta kā kompastējama un dabā sadalās.

    Modāls jeb Modālviskoze (modal). Ražots ar uzlabotām ražošanas tehnoloģijām izmantojot dižskabarža koksni. Modāls ir vēl izturīgāka šķiedra, kas padara to izturīgāku pret vairākkārtēju mazgāšanu veļasmašīnās. Šī šķiedra ir slavena ar savu maigumu. Austrijas uzņēmums Lenzing kontrolē lielāko daļu modāla ražošanu. Lenzing grupas Tencel Modal tiek ražots no atbildīgi administrētiem mežiem Austrijā un tās apkārtnē. Modāla ražošanas process ir videi nekaitīgs integrēts process no celulozes līdz šķiedrai, kas ir enerģijas ziņā pašpietiekams un ražošanā iegūst blakusproduktus no koksnes sastāvdaļām. Cik man ir zināms šīs šķiedras ražošanā izmantotās ķimikālijas netiek kontrolētas slēgtā ciklā, tāpēc nav tik dabai draudzīgs kā Tencel materiāls. Šķiedra ir sertificēta kā kompastējama un dabā sadalās.

    Man nav zināms citu kompāniju Modal ražošanas tehnoloģijas, kas varēu būt mazāk dabai draudzīgas.

    Refibra. Dabai draudzīgākā celulozes tipa šķiedra, jo ražošanā tiek izmantota gan celuloze pēc Tencel tehnoloģijas iegūšanas veida plus pārstrādāts kokvilnas audums, kas neprasa jaunus resursus no dabas. Ražo Lenzing grupa.

    EcoVero. Austrijas Lenzing grupa ražo arī dabai draudzīgu viskozi EcoVero. Šī viskozes šķiedra ir:

    • Ražota no atbildīgi administrētiem mežiem
    • Marķēts ar ES ekomarķējumu EU Ecolabel sertifikātu
    • Tā ražošanā tiek ievēroti augsti vides aizsardzības standarti
    • Ražošanas procesā 50% zemāki izmeši nekā konvenciālās viskozes ražošanā
    • Ražošanas procesā ievērojami mazāk patērē ūdeni un enerģiju nekā konvenciālās viskozes ražošanā
    • Pilns piegādes ķēdes caurspīdīgums.

    Liveeco. Indijas Aditya Birla ražo dabai draudzīgu viskozi Liveeco.

    Šī viskozes šķiedra ir:

    • Ražota no atbildīgi administrētiem mežiem
    • Ražošanas procesā ievērojami mazāk patērē ūdeni un enerģiju nekā konvenciālās viskozes ražošanā
    • Slēgta cilka ražošanas process
    • Zemāki izmeši nekā konvenciālās viskozes ražošanā
    • Pilns piegādes ķēdes caurspīdīgums
    • Dabā pilnībā sadalās 6 nedēļās.

    Bambusa viskoze (bamboo ). Bambusa audumu var ražot izmantojot līdzīgas tehnoloģijas kā ražojot linu, bet bieži vien tā rāžošanas tehnoloģija ir līdzīga viskozes ražošanai. Bambusa viskoze tiek ražota gan tādā pat veidā, kā konvenciālā viskoze (un tādā gadījuma bieži vien maldinoši tiek pārdota kā eko audums), bet var arī tikt ražota dabai draudzīgā veidā.

    Cupro (Bemberg) – mazāk pazīstams celulozes audumu veids. Kupro tiek ražots no kokvilnas rūpnieciskās ražas blakusprodukta, šķiedras, kas pielīp pie kokvilnas sēklām. Šī šķiedra dabā sadalās un ir kompostējama. Arī sadaloties tas izraisa mazāk toksiskus atkritumus, kā citas šķiedras piem., poliesters, neilons, zīds, vilna. Kupro ražotājs ir Asahi Kasei. Vairāk par kupro šķiedru vari lasīt te.

    ZanziBach audumu veikalā atradīsi arī Kupro oderaudumus.

    Spinnova – Somijā bāzēta uzņēmuma jauna revolucionāra tehnoloģija ražojot šķiedru no koksnes ar patentētu vērpšanas metodi. Ražošanas procesā tiek lietoti 0% bīstamu ķīmisku vielu, vienīgais ražošanas blakus produkts ir tvaicēts ūdens. 100% dabisks, 100% bioloģiski noārdās, 99% mazāks ūdens patēriņš nekā kokvilnas ražošanā. Spinnova šķiedru izmanto vairāki apgērbu zīmoli, bet tā vēl nav komerciāls produkts tāpēc audumu kā tādu vēl nekur nevar iegādāties.

    Dabai draudzīgas viskozes audumu alternatīvas

    No kāda viskozes jeb celulozes auduma tad šūt, ja vēlies būt pēc iespējas dabai draudzīgāka?

    1)Lieto viskozi, kas jau ir Tavos vai citu audumu krājumos

    Ir teiciens: “visdraudzīgākais dabai ir apģērbs/audums, kas jau ir tavā skapī”. Tāpēc mans ieteikums ir apskatīties vai Tavos audumu krājumos nav jau kāds viskozes audums, kas gaida, lai to pārvērstu apģērbā. Šis audums jau ir saražots un tas nevar atstāt vēl lielāku ietekmi uz planētu, kā jau tas ir atstājis, tāpēc diezgan ētiski to butu likt lietā un izmantot kādos skaistos svārkos vai kleitā. Arī es šomēness sašuvu viskozes svārkus no auduma, kuru iegādājos jau pirms vairākiem gadiem.

    Vai uztaisi ar savām šūšanas draudzenēm audumu maiņas tusiņu, iespējams tiksi pie kāda sev jauna viskozes auduma.

    Pameklē, kur iegādāties kāda cita krājumos nelietotu vintage viskozi, piem., meklē Etsy, es atradu šo Igaunijā mītošo lietotu audumu veikaliņu Etsy.

    2)TENCEL Lyocell

    Attīstoties jaunu audumu inovācijām Lenzing grupa ir izveidojusi šķiedru TENCEL Lyocell, kas ir viskoze ražota pēc modernākas tehnoloģijas. Ražošanas process ir atbildīgs pret vidi, kas koksnes masu pārvērš celulozes šķiedā ar augstu resursu efektivitāti un zemu ietekmi uz apkārtējo vidi. Šis audums bieži vien tiek tirgots ar brenda vārdu Lenzing Tencel.

    TENCEL Lyocel šķiedrai ir arī uzlabotas raksturīpašības:

    • lieliska izturība un krāsas noturība
    • efektīva mitruma absorbcija
    • grezns spīdums un kritums
    • maiga pret ādu
    • lieliska termoregulācija un mitruma absorbcija.

    Lai arī šī šķiedra ir dabai draudzīga, lai saprastu cik ļoti audums ir dabai draudzīgs ir jāzin vai auduma krāsošanas procesā nav izmantotas bīstamas ķīmiskas vielas. Tāpēc vislabāk būtu meklēt tencel audumu ar GOTS vai Oeko-Tex sertifikātu.

    Kur meklēt?

    Latvijā Tencel audumu un trikotāžu var iegādāties šajos interneta veikalos:

    Mēs tepat ZanziBach piedāvājam:

    ZanziBach veikalā meklē arī Tencel audumu, kas ražots no Lenzing grupas tencel šķiedrām.

    Debesu pļavas piedāvā 100% Tencel audumu. Nav norādīts vai ir Oeko-Tex sertifikāts, bet norādīts, ka ražots Eiropā.

    MyTextile.lv piedāvā Tencel audumu. Šim audumam gan nav Oeko-Tex sertifikāts, taču tāpat šī izvēle būtu dabai draudzīgāka, nekā parastā viskoze un arī šī auduma raksturīpašības ir lieliskas.

    Iespējams, ka ir vēl citi tirgotāji, kuri man nav zināmi. Ja Tu zini, kādu, lūdzu padalies komentāros. Ļoti sen neesmu staigājusi par Rīgas reālajiem (ne Interneta) audumu veikaliem. Iespējams kāds šo audumu veidu vēl tirgo.

    OffsetWarehouse – UK bāzēts interneta veikals, kur iegādāties atbildīgi ražotus audumus, t.sk. tencilu. Pati esmu iepirkusies šajā interneta veikalā.

    Merchant & Mills – UK bāzēts interneta veikals un arī reāls veikals. Diezgan plašs Tencel audumu piedāvājums Oeko-Tex sertificēts. Viens no maniem mīļākajiem veikaliem, esmu pirkusi te citus audumu veidus un šušanas piederumus.

    3)EcoVero viskoze

    Izvēloties EcoVero viskozi, Tu vari būt droša, ka viskozes šķiedras ražošanas procesā lietotā koksne nenāk no apdraudētajiem mežiem, bet nāk no atbildīgi administrētu mežsaimniecību koksnes. Kā arī ražošanas process notiek slēgtā ciklā, kur ārpusē netiek izlaisti rāžošanas procesā lietotie šķīdinātāji.

    EcoVero viskozi plašā klāstā vari atrast ZanziBach veikalā.

    4)Viskoze, Bambusa viskoze un modāls ar GOTS, Oeko-Tex vai bluesign sertifikātiem

    Ja vēlies viskozes audumu, kuru ražošanā izmantotas saudzīgākas ķimikālijas, tad vari meklēt viskozi ar Oeko-Tex sertifikātu vai bluesign sertifikātu.

    Kur meklēt?

    Latvijas audumu veikalos esmu atradusi šīs bambusa viskozes (1. un 3. pat stāv manā audumu skapī un gaida, kad to sašūšu skaistos vasaras tērpos), meklē Debesu pļavas.

    Celulozes audumu kopšana

    Mazgāšana

    Audumu un apģērbu no viskozes, tencila vai modāla mazgā 30 grādos veļas mašīnā vai ar rokām ar maigu mazgāšanas līdzekli, izvairies no veļas mīkstinātājiem. Izvairies izgriezt ar rokām šo audumu, jo tas var zaudēt formu, labāk lieko ūdeni āra maigi izspiest. Tā kā viskoze mēdz sarauties, tad pirms šūšanas noteikti izmazgā audumu. Pirms mazgāšanas auduma irstošās malas neaizmirsti apmetināt ar zigzagu vai overloku.

    Žāvēšana

    Viskoze mēdz sarauties, tāpēc labāk to izžaut plakanā veidā. Lyocell un Modal audumi ir daudz izturīgāki, tāpēc tos var žāvēt veļas žāvētājā.

    Ko darīt ar viskozi, kas nokalpojusi savu

    Lyocell un modal audumi būs diezgan izturīgi, tāpēc tiem vajadzētu kalpot daudzus gadus. Bet, ja gadījumā šāds apģērbs ir nolietojies un nav vairs nepieciešams, to var nogādāt uz auduma pārstrādi. Pašlaik Latvijā zinu tikai H&M, kas pieņem apģērbu pārstrādei. Tātad šādu apģērbu vari nodot jebkurā H&M veikalā.


    Es ļoti ceru, ka šis raksts Tev būs noderīgs un liks nedaudz pārskatīt arī savus šūšanas paradumus. Jo mana apņemšanās šogad ir vairāk šūt no tā, kas jau ir manā audumu skapī vai pirkt tikai pēc iespējas dabai draudzīgāku materiālu. Kā ir ar Tevi un viskozi, vai esi šuvusi no viskozes auduma? Varbūt esi iemēģinājusi arī Tencel audumu vai Bambusa viskozi?

    Dalies:
    Par autoru:
    Zanda Baha
    Caur maniem rakstiem Tu uzzināsi, kā sašūt kvalitatīvu apģērbu, kas atspoguļo Tavu būtību. Iepazīsi audumus, kas dziedē mūsu planētu. Un izveidosi ilgtspējīgu garderobi, kas priecēs Tevi ikdienā.
    Birkas
    Arhīvs

    Rakstā pieminētie produkti